LAJMI I FUNDIT:

Lufta në Ukrainë, kreu i “Wagner” e pranon se beteja në Bakhmut ka dëmtuar rëndë forcat e tij

Lufta në Ukrainë, kreu i “Wagner” e pranon se beteja në Bakhmut ka dëmtuar rëndë forcat e tij

Kreu i grupit mercenar rus Wagner pranoi të mërkurën se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kishin shkaktuar dëme të rënda në forcat e tij, si dhe palën ukrainase.

Reklama

Bakhmut, një qytet i vogël lindor që ka qenë prej muajsh objektiv i një ofensive ruse, ka parë luftime dhe shkatërrime intensive në atë që është bërë beteja më e gjatë dhe më e përgjakshme e luftës, përcjell Telegrafi.

“Beteja për Bakhmut sot tashmë ka shkatërruar praktikisht ushtrinë ukrainase, dhe për fat të keq, ajo gjithashtu ka dëmtuar rëndë kompaninë ushtarake private Wagner”, citohet të ketë thënë shefi i Wagner, Yevgeny Prigozhin.

Zyrtarët rusë thonë se forcat e tyre janë ende duke marrë terren në luftimet rrugë më rrugë brenda Bakhmutit, por deri më tani nuk kanë arritur ta rrethojnë atë dhe të detyrojnë ukrainasit të tërhiqen.

Lufta në Ukrainë, shefi i mercenarëve të 'Wagner' në panik - i shkruan ministrit të Mbrojtjes të Rusisë
Lexo po ashtu Lufta në Ukrainë, shefi i mercenarëve të 'Wagner' në panik - i shkruan ministrit të Mbrojtjes të Rusisë

Ndërkohë Inteligjenca ushtarake britanike tha të mërkurën se ukrainasit kishin larguar me sukses rusët nga një prej rrugëve kryesore të furnizimit të qytetit.

Ndryshe, ditë më parë, Prigozhin i kishte thënë ministrit rus të Mbrojtjes, përmes një letre se ushtria ukrainase po planifikonte një ofensivë të afërt që synonte të “shkëpuste forcat e tij Wagner nga trupi kryesor i trupave ruse në Ukrainën lindore”.

Në letrën e publikuar nga shërbimi i tij për shtyp, Prigozhin tha se “sulmi në shkallë të gjerë” ishte planifikuar për në fund të marsit ose fillimin e prillit.

“Unë kërkoj nga ju që të merrni të gjitha masat e nevojshme për të parandaluar shkëputjen e kompanisë ushtarake private Wagner nga forcat kryesore të ushtrisë ruse, gjë që do të çojë në pasoja negative për operacionin ushtarak special”, citohej të ketë thënë ai, duke përdorur termin që përdor Moska për luftën e saj në Ukrainë.

Kjo thuhet të jetë hera e parë që Prigozhin publikonte një korrespondencë të tillë me ministrin e mbrojtjes, të cilin e ka kritikuar shpesh për zhvillimin e luftës.

Lëvizja e pazakontë dukej se kishte edhe qëllimin që të fajësohej Shoigun, e jo Prigozhin, nëse manovra e supozuar ukrainase rezulton e suksesshme. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa

"Po villnin dhe kishin njolla të mëdha në lëkurë": Ushtarët rusë kishin shfaqur shenja helmimi nga rrezatimi në Çernobil

Evropa
Kalo në kategori