LAJMI I FUNDIT:

Lajme Teknologji

Nokia do të dërgojë rrjetin 4G në Hënë

Nokia do të dërgojë rrjetin 4G në Hënë

Lajme Teknologji
Apple pritet të prezantojë kufjet e shumëpritura të realitetit virtual

Apple pritet të prezantojë kufjet e shumëpritura të realitetit virtual

Lajme Teknologji
Chatboti i shfletuesit Bing po bëhet me reklama

Chatboti i shfletuesit Bing po bëhet me reklama

Lajme Teknologji
Musk në mesin e ekspertëve që kërkojnë që trajnimi i sistemeve të AI-s të pezullohet për shkak të frikës së një kërcënimi për njerëzimin

Musk në mesin e ekspertëve që kërkojnë që trajnimi i sistemeve të AI-s të pezullohet për shkak të frikës së një kërcënimi për njerëzimin

Lajme Teknologji
Së shpejti vjen Windows më modern: Fokusimi në siguri dhe inteligjencën artificiale

Së shpejti vjen Windows më modern: Fokusimi në siguri dhe inteligjencën artificiale

Lajme Teknologji
Inteligjenca Artificiale mund të zëvendësojë ekuivalentin e 300 milionë vendeve të punës – thotë një raport nga banka investuese Goldman Sachs

Inteligjenca Artificiale mund të zëvendësojë ekuivalentin e 300 milionë vendeve të punës – thotë një raport nga banka investuese Goldman Sachs

Lajme Teknologji
Burri që bleu një NFT për 2.9 milionë dollarë, priste ta shiste për 48 milionë por befasohet me atë se çka i ofruan blerësit

Burri që bleu një NFT për 2.9 milionë dollarë, priste ta shiste për 48 milionë por befasohet me atë se çka i ofruan blerësit

Lajme Teknologji
Çipi Samsung Exynos Modem 5300 premton shpejtësi shkarkimi prej 10Gbps dhe bateri të qëndrueshme

Çipi Samsung Exynos Modem 5300 premton shpejtësi shkarkimi prej 10Gbps dhe bateri të qëndrueshme

Lajme Teknologji
Lansohet përditësimi iOS 16.4 i iPhone, vijnë 21 emoji të reja si dhe veçori të tjera

Lansohet përditësimi iOS 16.4 i iPhone, vijnë 21 emoji të reja si dhe veçori të tjera

Lajme Teknologji
Musk thotë se vetëm llogaritë e verifikuara mund të votojnë për sondazhet në Twitter nga data 15 prill

Musk thotë se vetëm llogaritë e verifikuara mund të votojnë për sondazhet në Twitter nga data 15 prill

Lajme Teknologji
Rivali i Starlinkut, OneWeb synon mbulim global të internetit përmes satelitëve

Rivali i Starlinkut, OneWeb synon mbulim global të internetit përmes satelitëve

Lajme Teknologji
Kompania e chatbot-it të inteligjencës artificiale Replika rikthen rolet erotike për disa përdorues

Kompania e chatbot-it të inteligjencës artificiale Replika rikthen rolet erotike për disa përdorues

Lajme Teknologji
Planifikohet që kufjet Apple MR të lansohen në qershor, drejtuesit kryesorë të Apple morën pamjen përfundimtare

Planifikohet që kufjet Apple MR të lansohen në qershor, drejtuesit kryesorë të Apple morën pamjen përfundimtare

Lajme Teknologji
IMAX: Game-Changer në teknologjinë e filmit, së shpejti në Kosovë

IMAX: Game-Changer në teknologjinë e filmit, së shpejti në Kosovë

Lajme Teknologji
Latitude Group i Australisë thotë se 7.9 milionë numra patentë shoferi janë vjedhur në sulmin kibernetik ndaj tyre

Latitude Group i Australisë thotë se 7.9 milionë numra patentë shoferi janë vjedhur në sulmin kibernetik ndaj tyre

Lajme Teknologji
Harrojini ato të Donald Trump, imazhet e krijuara përmes AI të Papa Françeskut ‘kanë futur në grackë’ shumë njerëz

Harrojini ato të Donald Trump, imazhet e krijuara përmes AI të Papa Françeskut ‘kanë futur në grackë’ shumë njerëz

Lajme Teknologji
Bill Gates: Inteligjenca Artificiale është avancimi më i rëndësishëm teknologjik në dekada

Bill Gates: Inteligjenca Artificiale është avancimi më i rëndësishëm teknologjik në dekada

Lajme Teknologji
Apple do të lansojë versionin USB-C të AirPods Pro 2 më vonë këtë vit

Apple do të lansojë versionin USB-C të AirPods Pro 2 më vonë këtë vit

Lajme Teknologji
Justin Trudeau thotë se ndalimi i TikTok-ut, atij i solli përfitime shtesë – fëmijët e tij u larguan nga platforma

Justin Trudeau thotë se ndalimi i TikTok-ut, atij i solli përfitime shtesë – fëmijët e tij u larguan nga platforma

Lajme Teknologji
Pos TikTok-ut, Franca ndalon përdorimin e Instagramit, Twitterit dhe aplikacioneve të tjera në telefonat e punonjësve të qeverisë

Pos TikTok-ut, Franca ndalon përdorimin e Instagramit, Twitterit dhe aplikacioneve të tjera në telefonat e punonjësve të qeverisë

Lajme Teknologji
Vdes në moshën 94-vjeçare Gordon Moore, bashkëthemeluesi i Intel

Vdes në moshën 94-vjeçare Gordon Moore, bashkëthemeluesi i Intel

Lajme Teknologji
Microsoft kërcënon të kufizojë të dhënat nga mjetet rivale të kërkimit të inteligjencës artificiale

Microsoft kërcënon të kufizojë të dhënat nga mjetet rivale të kërkimit të inteligjencës artificiale

Lajme Teknologji
Kina kundërshton shitjen e TikTok

Kina kundërshton shitjen e TikTok

Lajme Teknologji
Guvernatori i shtetit amerikan nënshkruan ligjet që kufizojnë përdorimin e rrjeteve sociale nga të miturit

Guvernatori i shtetit amerikan nënshkruan ligjet që kufizojnë përdorimin e rrjeteve sociale nga të miturit

Lajme Teknologji