LAJMI I FUNDIT:

Live / Minutë pas Minute

Zhvillimet në veri – gjithçka nga seanca dhe përplasjet ndërmjet kryeministrit Kurti dhe deputetëve opozitarë

Situata në veri për të gjashtën ditë me radhë vazhdon të jetë e tensionuar, pasi kryetarët e zgjedhur të tri komunave në veri nisën punën e tyre. Ditët e fundit është shtuar presioni i ndërkombëtarëve për tejkalimin e krizës, duke kërkuar edhe zgjedhje të reja, gjersa sot në ditën e gjashtë të situatës së tensionuar […]

Hape kete Live

Situata në veri, SHBA-të kërkojnë veprime të përgjegjshme nga Kosova dhe Serbia

Sot (e enjte), serbët lokalë në veri të Kosovë do të vazhdojnë protestën e tyre për të pestën ditë më radhë. Protestat po mbahen në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq. Kërkesat e tyre janë që këta kryetarë, të dalë nga zgjedhjet e 23 prillit, të tërhiqen nga komunat me shumicë serbe, ashtu si edhe njësitet […]

Hape kete Live

Përfundon protesta në Zveçan dhe Zubin Potok

Për të katërtën ditë me radhë po vazhdojnë protestat në veri të vendit, ndërsa për dallim nga e marta sot vërehet prani më e madhe e protestuesve në Zveçan. Tashmë ka filluar grumbullimi i protestuesve të cilët po kundërshtojnë praninë e kryetarëve në objektet komunale, ndërkaq ushtarët e KFOR-it tashmë kanë vendosur rrethojën me gjemba. […]

Hape kete Live

Përfundon protesta e serbëve në Zubin Potok

Serbët lokalë kan protestuar edhe sot (e martë) në tri komunat në veri të vendit, atë në Zveçan, Zubin Potok e Leposaviq. Në ditën e tretë të protestave, situata sot ka qenë më e qetë dhe deri më tani nuk është raportuar për ndonjë incident. Pranë ndërtesave të Komunave në Zvecan, Leposaviq dhe Zubin Potok, […]

Hape kete Live

Dhunë, krisma armësh, gaz lotsjellës, e djegie të veturave, gjatë protestës në Zveçan

Situata në veri të Kosovës vazhdon të jetë e tensionuar, pas vendosjes së kryetarëve të rinj shqiptarë në objektet komunale të Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviqit. Disa qindra serbë u mblodhën sot (e hënë) para ndërtesave komunale në veri të Kosovës dhe kërkojnë tërheqjen e policisë së Kosovës dhe kryetarëve të sapozgjedhur shqiptarë. Si rrjedhojë […]

Hape kete Live

Gjithçka ndodhi gjatë ditës së zgjedhjeve – rezultatet dhe informata të tjera nga balotazhi në Turqi

Gjatë ditës së diel në Turqi është mbajtur raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale, ku qytetarët e këtij vendi – me votën e tyre – kanë vendosur se kush do ta drejtojë vendin në pesë vitet e ardhshme. Raundi i parë i zgjedhjeve u mbajt më 14 maj dhe duke qenë se asnjë kandidat nuk […]

Hape kete Live

Policë të lënduar, vetura të djegura, reagime të shumta nga Kosova, SHBA-ja e BE-ja – gjithçka që ndodhi në veri derisa kryetarët hynë në zyra

Grupe qytetarësh serb u përplasën të premten me Policinë e Kosovës e cila tha se po ndihmonte kryetarët e rinj të tre komunave të banuara me shumicë serbe në veriun e vendit, për të hyrë në zyrat e tyre. Policia hodhi gaz lotsjellës në hyrje të komunës së Zveçanit për të shpërndarë turmën e cila […]

Hape kete Live

Si shkoi finalja mes Pejës dhe Trepçës

Edicioni 2022/23 në Prince Caffe Superligë i takon KB Pejës që fitoi në ‘Minatori’ pas vazhdimeve të para me rezultat 93-91. Kjo ishte finalja e pestë e “Play-off”-it, pasi pas katër ndeshjes rezultati ishte 2-2. Peja fiton titullin pas dhjetë vitesh.

Hape kete Live

Gjithçka ndodhi gjatë zgjedhjeve në Turqi, rezultatet dhe reagimet – dhe çfarë mund të ndodhë më pas

Të dielën më 14 maj, turqit kanë dalë në votime për të zgjedhur presidentin e tyre të ardhshëm si dhe për parlamentin e Turqisë. Dhe kur jemi një ditë më pas, ende nuk është e qartë nëse presidenti i ri do të dihet që në raundin e parë, apo duhet të pritet për zgjedhjet e […]

Hape kete Live

Gjithçka nga dita e zgjedhjeve lokale në Shqipëri

Në Shqipëri më 14 maj u mbajtën zgjedhjet lokalet ku rreth 140 kandidatë synojnë të marrin drejtimin e 61 bashkive në tërë Shqipërinë. Sipas orarit zyrtar, të dielën në orën 07:00 janë hapur qendrat e votimit për zgjedhjet në 61 bashkitë e vendit, proces i cili u mbyll në orën 19:00. Në të gjithë vendin […]

Hape kete Live