LAJMI I FUNDIT:

Copëza të një granate dore janë gjetur në trupat e viktimave, pas rrëzimit të aeroplanit të Yevgeny Prigozhin – thotë Vladimir Putin

Copëza të një granate dore janë gjetur në trupat e viktimave, pas rrëzimit të aeroplanit të Yevgeny Prigozhin – thotë Vladimir Putin
Reklama

Copëza të një granate dore janë gjetur në trupat e viktimave të një aksidenti aeroplani që vrau ish-bosin e Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka thënë presidenti rus Vladimir Putin.

Aeroplani me të cilin Prigozhin po udhëtonte për në Shën Petersburg u rrëzua në veri të Moskës duke vrarë të 10 personat në bord më 23 gusht, duke përfshirë dy figura të tjera kryesore të Wagner, katër truprojat e Prigozhin dhe një ekuipazh prej tre personash.


Dhe siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, Putin sugjeroi se aeroplani ishte hedhur në erë nga brenda, duke thënë se kreu i komitetit hetimor të Rusisë i kishte raportuar atij disa ditë më parë.

“Fragmente granatash dore u gjetën në trupat e të vrarëve në aksident”, citohet të ketë thënë Putin në një takim në vendpushimin Soçit, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

“Nuk kishte asnjë ndikim nga jashtë në aeroplan – ky është tashmë një fakt i vërtetuar”, ka theksuar Putin, duke i hedhur poshtë pohimet se ai ishte rrëzuar.

"Gjithçka që di është se mbijetova": Ish-presidenti Bush thotë se ishte tronditur kur e zbuloi se kush i shërbeu darkën, gjatë një vizite të vitit 2006 në Rusi
Lexo po ashtu "Gjithçka që di është se mbijetova": Ish-presidenti Bush thotë se ishte tronditur kur e zbuloi se kush i shërbeu darkën, gjatë një vizite të vitit 2006 në Rusi

Ai nuk dha asnjë detaj se si mund të ketë shpërthyer një granatë – por ai tha se hetuesit duhet të kishin testuar trupat për alkool dhe drogë, duke qenë se kokaina ishte gjetur më parë në zyrat e Wagner.

Ndryshe, Prigozhin thuhet se ishte në një aeroplan i cili pati një aksident në veri të Moskës më 23 gusht, dy muaj pas ditës pasi ai drejtoi një rebelim të dështuar kundër zyrtarëve të lartë rusë.

Rebelimi i ndërprerë, gjatë të cilit ai kërkoi rrëzimin e ministrit të mbrojtjes Sergei Shoigu, ishte sfida më e madhe për qeverisjen e presidentit Putin që kur ai erdhi në pushtet në vitin 1999.

Rusia tha se konfirmoi vdekjen e tij në aksident pas testeve gjenetike, por nuk zbuloi shkakun.

Pamje që nxisin spekulime: Gruaja e sozisë së Prigozhinit viziton ‘varrin e shefit të Wagner një ditë pas funeralit’
Lexo po ashtu Pamje që nxisin spekulime: Gruaja e sozisë së Prigozhinit viziton ‘varrin e shefit të Wagner një ditë pas funeralit’

Ai u varros privatisht në një “ceremoni lamtumire” në një varrezë të Shën Petersburgut muajin e kaluar, sipas ekipit të tij të shtypit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Botë
A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

Botë
Pse rreth 40 pengje izraelite

Pse rreth 40 pengje izraelite "mund të jenë zhdukur" në Gaza?

Botë
Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Serbia
Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Evropa
Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Mali i Zi
Kalo në kategori