LAJMI I FUNDIT:

Blinken: Rusia do të përballej me vështirësi në Ukrainë nëse nuk do të kishte ndihmën e Kinës

Blinken: Rusia do të përballej me vështirësi në Ukrainë nëse nuk do të kishte ndihmën e Kinës

Rusia do të përballej me vështirësi në pushtimin e saj në Ukrainë nëse nuk do të kishte ndihmën e Kinës, ka thënë Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Antony Blinken pas bisedimeve me kryediplomatin kinez, Wang Yi, i shprehu shqetësimet e tij se “Kina po e fuqizon luftën brutale dhe agresionin rus kundër Ukrainës”.

“Kina është furnizuesi kryesor i makinerisë, mikroelektronikës dhe nitrocelulozës e cila është thelbësore në prodhimin e municioneve, raketave dhe artikujve tjerë që Moska i përdor për të përforcuar bazën e saj industriale të mbrojtjes”, tha Blinken.


Sipas Sekretarit amerikan, ajo bazë industriale “po prodhon raketa, dronë, tanke dhe armë të tjera që presidenti rus, Vladimir Putin, po i përdor për të pushtuar një vend sovran, shkruan skynews, përcjell Telegrafi.

SHBA po përgatit një paketë të re ndihme ushtarake prej 6 miliardë dollarësh për Ukrainën
Lexo po ashtu SHBA po përgatit një paketë të re ndihme ushtarake prej 6 miliardë dollarësh për Ukrainën

Gjithashtu, Blinken shtoi se këto armë “po përdoren për të shkatërruar rrjetin elektrik, infrastrukturën dhe për të vrarë fëmijë, gra dhe burra të pafajshëm”.

“Rusia do të kishte vështirësi në sulmin e saj ndaj Ukrainës pa mbështetjen e Kinës”, tha Sekretari.

Blinken shtoi: “Në takimet e mija me aleatët e NATO-s dhe partnerët tanë të G7 dëgjova të njëjtin mesazh. Baza industriale e mbrojtjes ruse jo vetëm që e kërcënon sigurinë e Ukrainës por edhe atë të Evropës”.

Siç vlerëson Antony Blinken, Kina nuk mund të ketë marrëdhënie të mira me Evropën nëse vazhdon të mbështesë kërcënimin më të madh për sigurinë evropiane që nga fundi i Luftës së Ftohtë, atë rus.

“Në diskutimet tona, e bëra të qartë se nëse Kina nuk e trajton këtë problem, do ta trajtojmë ne”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Dy emra thuhet se kryesojnë garën për të qenë kandidatë për “zëvendës-presidentë të Harris”

Dy emra thuhet se kryesojnë garën për të qenë kandidatë për “zëvendës-presidentë të Harris”

Amerika
Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Botë
Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Amerika
Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Botë
Harris dhe Trump me sulme verbale ndaj njëri-tjetrit

Harris dhe Trump me sulme verbale ndaj njëri-tjetrit

Amerika
Vdes ekonomistja e njohur ruse, thuhet se ra nga dritarja e banesës së saj në Moskë

Vdes ekonomistja e njohur ruse, thuhet se ra nga dritarja e banesës së saj në Moskë

Evropa
Kalo në kategori