LAJMI I FUNDIT:

Marrëveshja e Putinit me mercenarët e Wagner ka të ngjarë të ‘kolapsojë’ – ata mund të ‘aktivizohen’ në fund të gushtit

Marrëveshja e Putinit me mercenarët e Wagner ka të ngjarë të ‘kolapsojë’ – ata mund të ‘aktivizohen’ në fund të gushtit

Marrëveshja që ndaloi marshimin e Wagnerit për të rrëzuar liderët ushtarakë në Moskë ka të ngjarë të dështojë, sipas një instituti kërkimor amerikan.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, thashethemet po qarkullojnë se forcat Wagner po kthehen në Rusi nga Bjellorusia dhe po presin komanda të reja së shpejti, tha ISW.

Si po e përdor Lukashenko grupin Wagner për të "shtrydhur" Putinin?
Lexo po ashtu Si po e përdor Lukashenko grupin Wagner për të "shtrydhur" Putinin?

Vladimir Putin ka “dështuar të zgjidhë me vendosmëri” pasojat e rebelimit të qershorit të Wagner-it, citohet të ketë thënë ky institut.

“Burimet e lidhura me Wagner pohuan se forcat kryesore të Wagner do të ‘aktivizohen’ në fund të gushtit, por nuk dhanë detaje”, tha ISW.

Forcat Wagner treguan se janë të gatshëm të vrasin rusët 'djathtas dhe majtas' në të ardhmen – thotë ish-komandanti rus
Lexo po ashtu Forcat Wagner treguan se janë të gatshëm të vrasin rusët 'djathtas dhe majtas' në të ardhmen – thotë ish-komandanti rus

Ai shtoi se spekulimet rreth ministrit të mbrojtjes Sergei Shoigu që merr përsipër operacionet ushtarake ruse në Afrikë nga Wagner po “zemëron personelin e Wagner”.

Veç kësaj, forcat Wagner mund të tërhiqen sepse presidenti bjellorus Alexander Lukashenko refuzoi të financojë grupin pasi Rusia refuzoi financimin, tha ISW, duke cituar një burim të brendshëm rus. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori