LAJMI I FUNDIT:

Si po e përdor Lukashenko grupin Wagner për të “shtrydhur” Putinin?

Si po e përdor Lukashenko grupin Wagner për të “shtrydhur” Putinin?

Alexander Lukashenko përdori frikën e Vladimir Putinit nga Grupi Wagner si një levë gjatë bisedimeve midis liderëve bjellorusë dhe rusë këtë javë.

Reklama

Instituti i pavarur për Studimin e Luftës (ISW) me bazë në SHBA tha se kjo tregon ankthin e Putinit për fatin e grupit mercenar të kryesuar nga Yevgeny Prigozhin.

Ndryshe, Wagner organizoi një kryengritje më 24 qershor, në të cilën mercenarët “pushtuan” objektet ushtarake në qytetin jugor rus të Rostov-on-Don dhe marshuan për në Moskë.

Andrei Troshev: Kush është mercenari i Wagner që Putini dëshiron të zëvendësojë Prigozhinin?
Lexo po ashtu Andrei Troshev: Kush është mercenari i Wagner që Putini dëshiron të zëvendësojë Prigozhinin?

Ndërkohë një udhëtim njëditor i Lukashenkos në Shën Petersburg filloi të dielën dhe zgjati tri ditë.

Putin i tha udhëheqësit bjellorus se ai ishte i përgatitur të rregullonte orarin e tij për të biseduar në më shumë detaje, sipas Shërbimit rus të BBC-së.

Megjithatë, një ekspert i tha Newsweek se takimi ishte “thjesht një shfaqje që synonte të frikësonte dhe provokonte Perëndimin”, përcjell Telegrafi.

Dhe kanali rus i lajmeve Telegram Brief tha se Grupi Wagner ishte tema më e rëndësishme e takimit.

Lukashenko gjithashtu i kërkoi Putinit më shumë ndihmë ekonomike përmes marrëveshjes së mbrojtjes dhe integrimit të shtetit të Bashkimit midis vendeve.

Në anën tjetër, kanali shtoi se Putini donte që Minsku të përfshihej më shumë në pushtimin e tij në Ukrainë.

E Hanna Liubakova, një gazetare nga kryeqyteti i Bjellorusisë, Minsk, dhe bashkëpunëtore jorezidente e institutit të mendimit amerikan The Atlantic Council, vlerëson se Lukashenko po kërkon të forcojë pozicionin e tij si një lojtar rajonal.

https://telegrafi.com/forcat-wagner-treguan-se-jane-te-gatshem-te-vrasin-ruset-djathtas-dhe-majtas-ne-te-ardhmen-thote-ish-komandanti-rus/

“Putini ndan qëllime të ngjashme me Lukashenkon në dëshirën për të demonstruar forcë dhe kontroll, veçanërisht në përgjigje të rebelimit të Prigozhin”, tha ajo për Newsweek.

Ajo besonte se veprimet e Lukashenkos mund të interpretoheshin gjithashtu se ai kërkon mbështetje më të rëndësishme nga Putini për rolin e tij si ndërmjetës.

“Duke përmendur dëshirën e mercenarëve Wagner për t’u nisur drejt perëndimit dhe presionin që ai ndjen, Lukashenko mund të përpiqet të theksojë rëndësinë e pozicionit të tij dhe implikimet e mundshme nëse ai humb kontrollin e situatës”.

Kjo do të thotë se lideri autoritar bjellorus “mund të jetë duke përdorur praninë e mercenarëve të Wagner si levë për të kërkuar mbështetje më të prekshme nga Putin. Kjo mund të përfshijë burime shtesë dhe mbështetje ekonomike”.

“Komploti i orkestruar nga Lukashenko dhe Putini në Shën Petersburg duket se është thjesht një shfaqje që synon të frikësojë dhe provokojë Perëndimin edhe një herë”, shtoi ajo.

Newsweek vë në pah faktin se deri më tani, Lukashenko nuk ka luajtur një rol të drejtpërdrejtë në luftën në Ukrainë, megjithëse, si aleati më i afërt i Putinit, ai ka lejuar që territori i Bjellorusisë të përdoret si stacion.

Luftëtarët e Wagner në Bjellorusi nuk kanë forcat e nevojshme për të nisur ndonjë ofensivë – imazhet e reja satelitore e dëshmojnë këtë
Lexo po ashtu Luftëtarët e Wagner në Bjellorusi nuk kanë forcat e nevojshme për të nisur ndonjë ofensivë – imazhet e reja satelitore e dëshmojnë këtë

Veç kësaj, armët bërthamore janë transferuar edhe nga Rusia në Bjellorusi.

Megjithatë, ekspertët kanë thënë se mospopullariteti mes bjellorusëve i pushtimit të Ukrainës nga Putini mund ta bëjë Lukashenkon të pambrojtur nëse ai do të përfshihej më shumë në Ukrainë.

Siç edhe është raportuar, marrëveshja që Prigozhin arriti për t’i dhënë fund kryengritjes së muajit të kaluar, e cila thuhet se u ndërmjetësua nga Lukashenko, përfshinte marrëveshjen për një mërgim për të dhe trupat e tij në Bjellorusi. Ka të ngjarë të ketë deri në 4,000 luftëtarë Wagner në vend, sipas opozitës bjelloruse në mërgim, siç ishte raportuar më parë nga Newsweek. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
Kalo në kategori