LAJMI I FUNDIT:

Luftëtarët e Wagner në Bjellorusi nuk kanë forcat e nevojshme për të nisur ndonjë ofensivë – imazhet e reja satelitore e dëshmojnë këtë

Luftëtarët e Wagner në Bjellorusi nuk kanë forcat e nevojshme për të nisur ndonjë ofensivë – imazhet e reja satelitore e dëshmojnë këtë

Javët e fundit, janë ngritur shqetësime se luftëtarët e Grupit Wagner mund të përgatiten për të kryer një sulm nga një bazë në Bjellorusi.

Reklama

Shqetësimi kishte ardhur pasi shumë prej mercenarëve rusë ikën në vendin fqinj pas rebelimit të armatosur të grupit në Moskë.

Një kamp ushtarak në Tsel, Asipovich, i cili thuhet se ka hapësirë të mjaftueshme për të strehuar 5,000 trupa, iu dha atyre nga Bjellorusia dhe ata kanë trajnuar forcat e armatosura të vendit.

Megjithatë, imazhet e reja satelitore nga Maxar kanë treguar mungesë të armatimit të rëndë në kamp, dhe instituti me bazë në SHBA, Instituti për Studimin e Luftës ka thënë se kjo tregon se ata nuk kanë fuqinë për të nisur një ofensivë, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

"Do të ketë shumë të tjerë”: Ministri ukrainas merr përgjegjësinë për sulmet me dronë në Moskë dhe gadishullin e Krimesë
Lexo po ashtu "Do të ketë shumë të tjerë”: Ministri ukrainas merr përgjegjësinë për sulmet me dronë në Moskë dhe gadishullin e Krimesë

“Nuk ka asnjë indikacion që luftëtarët e Wagner në Bjellorusi kanë armatimin e rëndë të nevojshëm për të kryer një ofensivë serioze kundër Ukrainës ose Polonisë pa riarmatim të konsiderueshëm”, thuhet në deklaratë.

Ai shpjegoi një kusht të marrëveshjes që i dha fund kryengritjes së Moskës muajin e kaluar, kërkonte që Wagner t’i dorëzonte armë të tilla ministrisë ruse të mbrojtjes.

Ai shtoi se imazhet e Maxar tregojnë se automjetet e parkuara aktualisht në dhe përreth një zone magazinimi janë kryesisht “qindra makina, kamionë të vegjël dhe afërsisht 35 gjysmërimorkio”.

“Forcat Wagner në Bjellorusi nuk paraqesin asnjë kërcënim ushtarak për Poloninë apo Ukrainën, derisa dhe nëse ato nuk ripajisen me pajisje të mekanizuara”, përfundoi ai. “(Madje) ata nuk paraqesin asnjë kërcënim kuptimplotë për NATO-n edhe atëherë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori