LAJMI I FUNDIT:

Forcat Wagner treguan se janë të gatshëm të vrasin rusët ‘djathtas dhe majtas’ në të ardhmen – thotë ish-komandanti rus

Forcat Wagner treguan se janë të gatshëm të vrasin rusët ‘djathtas dhe majtas’ në të ardhmen – thotë ish-komandanti rus
Reklama

Ish-komandanti rus Igor Girkin paralajmëroi të dielën se Wagner Group, një kompani private ushtarake, nuk do të hezitojë të vrasë rusët nëse urdhërohet nga themeluesi i saj Yevgeny Prigozhin, i cili udhëhoqi një rebelim afatshkurtër kundër ministrisë ruse të mbrojtjes muajin e kaluar.

Prigozhin u rebelua kundër ministrisë ruse të mbrojtjes më 23 qershor dhe akuzoi ushtrinë e presidentit rus Vladimir Putin se kishte sulmuar pozicionet e Wagner-it në Ukrainë në mes të luftës së vazhdueshme që filloi shkurtin e kaluar.


Ai njoftoi në atë kohë se grupi i tij mercenar kontrollonte vendet ushtarake në qytetin rus të Rostov-on-Don.

Grupi Wagner kontrollonte vende të rëndësishme të sigurisë, duke përfshirë selinë që drejton operacionet ushtarake të Rusisë në Ukrainë, tha ministria britanike e mbrojtjes në një nga vlerësimet e saj muajin e kaluar.

Megjithatë, përpjekjet e Prigozhin për të avancuar në Moskë me forcat e tij u de-përshkallëzuan të nesërmen pasi u bënë negociatat me presidentin bjellorus Alexander Lukashenko, një nga aleatët kryesorë të Putinit.

Prigozhin në atë kohë tha se autokolonat e tij po ktheheshin për t’u kthyer në kampet e tyre fushore.

Putini mund të përballet me komplot nga rrethi i brendshëm, paralajmëron blogeri ushtarak nacionalist rus
Lexo po ashtu Putini mund të përballet me komplot nga rrethi i brendshëm, paralajmëron blogeri ushtarak nacionalist rus

Por Girkin shkroi në kanalin e tij Telegram të dielën, se edhe pse revolta e tij dështoi, Grupi Wagner “demonstroi në mënyrë të përsosur gatishmërinë e tij” për të “vrarë bashkëqytetarët e tyre djathtas dhe majtas” në të ardhmen nën komandat e udhëheqësit të tyre “maniak”, i cili dikur ishte një aleat i Putinit, shkruan Newsweek, përcjell Telegrafi.

Girkin shtoi se Grupi Wagner nuk “vuajti dënimin më të vogël” për rebelimin e tij të dështuar kundër Rusisë.

Ndryshe, Putin e quajti rebelimin e Wagner Group një “thikë pas shpine” dhe u zotua se do të ndërmarrë “veprim vendimtar”.

“Ata që kanë organizuar një rebelim të armatosur do të mbahen përgjegjës,” tha Putin në një fjalim televiziv pa iu referuar Wagner ose Prigozhin. “Ata që janë tërhequr në këtë, ju bëj thirrje që të ndalojnë veprimet tuaja kriminale”.

Presidenti rus tha se trupat “që shkuan në rrugën e tradhtisë do të ndëshkohen dhe do të mbajnë përgjegjësi”, duke shtuar se “forcave të armatosura u janë dhënë urdhrat e nevojshëm”.

Putini më vonë “fali” forcat e Grupit Wagner në Bjellorusi pas revoltës së dështuar të saj kundër udhëheqjes ushtarake ruse, e cila erdhi pas muajsh tensionesh midis Prigozhin dhe ministrisë së mbrojtjes mbi performancën e ushtrisë ruse në Ukrainë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë

"A mund të më lini të qetë? Ju lutem!" - Lavrov nxehet keq në samitin e OSBE-s në Shkup

Botë
Arkeologët zbulojnë një piramidë të jashtëzakonshme - raportohet se është 27 mijë vjeçare

Arkeologët zbulojnë një piramidë të jashtëzakonshme - raportohet se është 27 mijë vjeçare

Botë
Izraeli rinis sulmet në Gazë pas përfundimit të armëpushimit

Izraeli rinis sulmet në Gazë pas përfundimit të armëpushimit

Azia
Aksion i madh i EUROPOL-it në të gjithë Evropën, mbi 500 të arrestuar - pjesë e operacionit edhe Kosova

Aksion i madh i EUROPOL-it në të gjithë Evropën, mbi 500 të arrestuar - pjesë e operacionit edhe Kosova

Evropa
Henry Kissinger - nga refugjat i Luftës së Dytë Botërore në diplomat që formësoi diplomacinë amerikane

Henry Kissinger - nga refugjat i Luftës së Dytë Botërore në diplomat që formësoi diplomacinë amerikane

Amerika
Zbulohen qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar

Zbulohen qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar

Botë
Kalo në kategori