LAJMI I FUNDIT:

Cila ishte marrëdhënia e Putinit me Prigozhinin ndër vite?

Cila ishte marrëdhënia e Putinit me Prigozhinin ndër vite?

Vladimir Putin dhe Yevgeny Prigozhin kanë pasur një marrëdhënie të komplikuar muajt e fundit.

Reklama

Për më shumë se 20 vjet, ata dukej se kishin një mirëkuptim të ndërsjellë: Prigozhin do të bëhej i pasur, ndërsa Putin mund të përdorte forcat ushtarake të liderit mercenar.

Kështu, Prigozhin operonte në hije, duke e bërë atë jokërcënues për presidentin rus.

Por kohët e fundit ai u emërua si udhëheqësi i grupit ushtarak privat Wagner dhe profili i tij u ngrit – duke shkaktuar një sërë ngjarjesh që mund të kenë çuar në vdekjen e tij të parakohshme, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Rrugët e Putin dhe Prigozhin ka të ngjarë të jenë kryqëzuar fillimisht në fillim të viteve 1990, kur ky i fundit u bë shefi ekzekutiv i biznesit të lojërave të fatit Spectrum CJSC.

Në atë kohë, Putin ishte kryetar i bordit mbikëqyrës të kazinove dhe lojërave të fatit.

Vjen edhe reagimi i Putinit pas rrëzimit të aeroplanit në të cilin thuhet se gjeti vdekjen Yevgeny Prigozhin
Lexo po ashtu Vjen edhe reagimi i Putinit pas rrëzimit të aeroplanit në të cilin thuhet se gjeti vdekjen Yevgeny Prigozhin

Prigozhin më vonë hyri në biznesin e restoranteve, duke i shërbyer Putinit dhe presidentit të atëhershëm francez Jacques Chirac në një nga vendet e tij.

Kështu, ai mori edhe nofkën “kuzhinieri i Putinit”.

Ndërkohë në vitin 2014, Prigozhin themeloi Wagner Group – i cili filloi të luante një rol aktiv në operacionet e Rusisë në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

Dhe kur Rusia filloi pushtimin në Ukrainë vitin e kaluar, mercenarët e Wagner u vendosën gjithashtu atje.

Prigozhin gjithashtu filloi të rekrutonte masivisht kriminelë nga kriminelët rusë për të shërbyer në ushtrinë e tij, duke u thënë atyre: “Unë kam autoritet të veçantë nga presidenti,… më duhet ta fitoj këtë luftë të mallkuar me çdo kusht”.

Por pas vitesh që ka bërë punën e pistë të Kremlinit, tani duket se Prigozhin mund të “jetë treguar si tepër ambicioz”.

Ekspertët kanë thënë se Kremlini e lejoi Prigozhin të bënte atë që donte për sa kohë që ai mbeti i dobishëm për Putinin – por pas kryengritjes së tij jetëshkurtër, ajo kohë tani mund të ketë mbaruar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrasësi refuzon të provojë metodën e re të dënimit me vdekje në SHBA

Vrasësi refuzon të provojë metodën e re të dënimit me vdekje në SHBA

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Kalo në kategori