LAJMI I FUNDIT:

Vjen edhe reagimi i Putinit pas rrëzimit të aeroplanit në të cilin thuhet se gjeti vdekjen Yevgeny Prigozhin

Vjen edhe reagimi i Putinit pas rrëzimit të aeroplanit në të cilin thuhet se gjeti vdekjen Yevgeny Prigozhin
Reklama

Në komentet e tij të para lidhur me rrëzimin e aeroplanit që thuhet se vrau udhëheqësin e Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin dhe nëntë të tjerë, Vladimir Putin ka dërguar ngushëllimet e tij.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, presidenti rus vazhdoi duke e përshkruar Prigozhinin si një “biznesmen të talentuar”, të cilin e njeh që nga vitet 1990.


Ai tha se Rusia do të shqyrtojë se çfarë thonë hetuesit në lidhje me përplasjen, por detajet e mëtejshme mbi incidentin do të kërkojnë kohë.

Çfarë do të ndodhë me grupin Wagner tani?
Lexo po ashtu Çfarë do të ndodhë me grupin Wagner tani?

Komentet e tij vijnë 24 orë pasi aeroplani u rrëzua në veri të Moskës.

Duke folur më herët sot në një samit tregtar në Afrikën e Jugut, Putin nuk tha asgjë për rrëzimin, duke iu përmbajtur një fjalimi të shkruar paraprakisht.

Ndërkohë disa ekspertë perëndimorë besojnë se Putin mund të ketë urdhëruar një vrasje – edhe pse kjo nuk mund të verifikohet.

Shërbimet ruse të urgjencës kanë thënë se janë gjetur trupat e 10 personave të aeroplanit të rrëzuar.

Sipas autoriteteve, në mesin e personave në bord ishte edhe shefi i grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin dhe komandanti i tij i dytë Dmitry Utkin – njeriu që i dha emrin grupit mercenar.

Tani fokusi i rastit është tek hetimi se çka e kishte shkaktuar rrëzimin.

Policia kishte mbyllur zonën përreth vendit të rrëzimit dhe Autoriteti i Aviacionit Rus ka formuar një komision të posaçëm për ta hetuar atë.

Shumë rusë nuk shprehën habinë kur u bë lajmi i ditur për vdekjen e supozuar të Prigozhinit.

Kur Prigozhin nisi një rebelim të dështuar dy muaj më parë, ai gjithashtu sfidoi autoritetin e vetë presidentit rus Vladimir Putinit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë

"A mund të më lini të qetë? Ju lutem!" - Lavrov nxehet keq në samitin e OSBE-s në Shkup

Botë
Arkeologët zbulojnë një piramidë të jashtëzakonshme - raportohet se është 27 mijë vjeçare

Arkeologët zbulojnë një piramidë të jashtëzakonshme - raportohet se është 27 mijë vjeçare

Botë
Izraeli rinis sulmet në Gazë pas përfundimit të armëpushimit

Izraeli rinis sulmet në Gazë pas përfundimit të armëpushimit

Azia
Aksion i madh i EUROPOL-it në të gjithë Evropën, mbi 500 të arrestuar - pjesë e operacionit edhe Kosova

Aksion i madh i EUROPOL-it në të gjithë Evropën, mbi 500 të arrestuar - pjesë e operacionit edhe Kosova

Evropa
Henry Kissinger - nga refugjat i Luftës së Dytë Botërore në diplomat që formësoi diplomacinë amerikane

Henry Kissinger - nga refugjat i Luftës së Dytë Botërore në diplomat që formësoi diplomacinë amerikane

Amerika
Zbulohen qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar

Zbulohen qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar

Botë
Kalo në kategori