LAJMI I FUNDIT:

Prigozhin i Wagner, do të vritet nga Putin ose do të udhëheqë një grusht shteti brenda gjashtë muajsh, thotë gazetari i Bellingcat

Prigozhin i Wagner, do të vritet nga Putin ose do të udhëheqë një grusht shteti brenda gjashtë muajsh, thotë gazetari i Bellingcat

Udhëheqësi i grupit mercenar rus Wagner Group ose do të përfundojë i vdekur ose do të udhëheqë një grusht shteti tjetër kundër Moskës brenda gjashtë muajve, tha një gazetar.

Reklama

Christo Grozev, një gazetar i gazetës investigative shumë të respektuar Bellingcat, tha se nuk ishte i befasuar kur pa rebelimin jetëshkurtër të Yevgeny Prigozhin të ndodhte në qershor, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Unë thashë janarin e kaluar se Prigozhin do të kthehej kundër Putinit brenda gjashtë muajve – dhe kjo thjesht përshtatej brenda kornizës time kohore”, citohet të ketë thënë ai për Financial Times.

Ai tha se dyshimet e tij u ndezën nga fakti se kishte një rritje të “trafikut telefonik” midis ushtrisë së lartë të Rusisë, sipas të dhënave të marra nga Bellingcat.

“[Presidenti rus Vladimir] Putin doli në TV dhe e quajti Prigozhin një tradhtar”, tha Grozev. “Të gjithë e dinë se çfarë bëjnë me ‘tradhtarët’ dhe Putini nuk e ka bërë këtë. Ai dëshiron ta shohë atë të vdekur. Ai nuk mund ta bëjë këtë akoma. Pas gjashtë muajsh, Prigozhin ose do të vdesë, ose do të ketë një grusht shteti të dytë…”.

Pse Bjellorusia mund të duhet të financojë grupin Wagner?
Lexo po ashtu Pse Bjellorusia mund të duhet të financojë grupin Wagner?

Ndryshe, Prigozhin udhëhoqi kryengritjen e ndërprerë të Wagner-it në një përpjekje për të rrëzuar liderët ushtarakë rusë, të cilët ai ishte grindur për muaj të tërë për luftën në Ukrainë.

Megjithatë, rebelimi, i cili pa trupat e Wagnerit të merrnin një bazë ushtarake në Rusinë jugore përpara se të marshonin për në Moskë, u anulua papritur nga Prigozhin.

Shefi i Wagner ra dakord të shkonte në mërgim në Bjellorusi me shumë prej luftëtarëve të tij sipas një marrëveshjeje të negociuar nga presidenti bjellorus Alexander Lukashenko.

Por aspektet e kësaj marrëveshjeje tani ka të ngjarë “të shemben”, tha në një përditësim të mërkurën Instituti për Studimin e Luftës (ISW) me bazë në SHBA.

Instituti theksoi se Putini “ka dështuar të zgjidhë me vendosmëri” çështjet e ngritura nga Prigozhin dhe Wagner pas rebelimit.

Marrëveshja e Putinit me mercenarët e Wagner ka të ngjarë të 'kolapsojë' - ata mund të ‘aktivizohen’ në fund të gushtit
Lexo po ashtu Marrëveshja e Putinit me mercenarët e Wagner ka të ngjarë të 'kolapsojë' - ata mund të ‘aktivizohen’ në fund të gushtit

Ndërkohë ka zëra që qarkullojnë se qindra trupa të Wagner po largohen nga Bjellorusia për t’u kthyer në Rusi dhe janë gati të “aktivizohen” në fund të gushtit, tha ISW, duke cituar burime të lidhura me Wagner.

Një burim i brendshëm rus dhe një burim i lidhur me Wagner-in spekuluan se kjo mund të jetë për shkak se Lukashenko refuzoi të financonte Wagnerin pasi ai priste që Rusia të ishte përgjegjëse për ta.

Megjithatë, instituti vuri në dukje se vlefshmëria e këtyre pretendimeve është e paqartë në këtë moment, dhe mbetet për t’u parë se si do të vazhdojë Grupi Wagner dhe se si mund të përgjigjet Putin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrasësi refuzon të provojë metodën e re të dënimit me vdekje në SHBA

Vrasësi refuzon të provojë metodën e re të dënimit me vdekje në SHBA

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Kalo në kategori