LAJMI I FUNDIT:

Këto janë vendet ku TikTok tashmë është i ndaluar – dhe nuk janë pak

Këto janë vendet ku TikTok tashmë është i ndaluar – dhe nuk janë pak

TikTok është bërë një pikë e nxehtë në SHBA, ku legjislacioni i ri kërcënon një ndalim mbarëkombëtar, nëse kompania e saj mëmë me bazë në Kinë, ByteDance, nuk heq dorë.

Dhe kjo do të ishte goditja më e madhe deri më tani për aplikacionin e njohur për ndarjen e videove, i cili është përballur me kufizime të ndryshme në mbarë botën.

Por TikTok është tashmë i ndaluar në një pjesë të vendeve dhe nga pajisjet e lëshuara nga qeveria në një numër vendesh të tjera, për shkak të shqetësimeve zyrtare se aplikacioni paraqet shqetësime për privatësinë dhe sigurinë kibernetike, përcjell Telegrafi.

Ku do të shkojnë përdoruesit e TikTok pas ndalimit të aplikacionit në SHBA?
Lexo po ashtu Ku do të shkojnë përdoruesit e TikTok pas ndalimit të aplikacionit në SHBA?

Kjo frikë pasqyrohet në projektligjin e SHBA-së, i cili është kulmi i frikës në Uashington se udhëheqësit komunistë të Kinës mund të detyrojnë ByteDance të dorëzojë të dhënat e përdoruesve të SHBA-së, ose të ndikojnë tek amerikanët duke shtypur ose promovuar përmbajtje të caktuara.

TikTok ka pohuar prej kohësh se nuk ndan të dhëna me qeverinë kineze dhe CEO i saj ka mbajtur një qëndrim sfidues, duke u zotuar të luftojë kundër një vendimi të tillë.

Më poshtë ua sjellim vendet që kanë ndalime të pjesshme ose totale të TikTok:

Afganistani

TikTok është ndaluar që nga viti 2022, së bashku me videolojën PUBG, pasi udhëheqja e talebanëve të vendit vendosi të ndalojë qasjen me arsyetimin e mbrojtjes së të rinjve nga “mashtrimi”.

Australia

TikTok nuk lejohet në pajisjet e lëshuara nga qeveria federale australiane.

Prokurori i Përgjithshëm, Mark Dreyfus tha se ai e mori vendimin pasi mori këshilla nga agjencitë e inteligjencës dhe sigurisë së vendit.

Belgjika

Këshilli i Sigurisë Kombëtare vendosi muajin e kaluar të ndalojë për një kohë të pacaktuar TikTok nga pajisjet në pronësi ose të paguara nga qeveria federale.

Ndalimi u lëshua në baza të përkohshme vitin e kaluar për shqetësimet në lidhje me sigurinë kibernetike, privatësinë dhe dezinformimin.

Kryeministri Alexander de Croo tha se ai bazohej në paralajmërimet nga shërbimi shtetëror i sigurisë së vendit dhe qendra e sigurisë kibernetike.

Kanadaja

Pajisjet e lëshuara nga qeveria federale janë të ndaluara të përdorin TikTok.

Zyrtarët përmendën një rrezik “të papranueshëm” për privatësinë dhe sigurinë dhe thanë se aplikacioni do të hiqet nga pajisjet dhe punonjësit e bllokuar nga shkarkimi i tij.

Danimarka

Ministria e Mbrojtjes e Danimarkës i ndaloi punonjësit e saj që të kishin TikTok në telefonat e tyre të punës, duke urdhëruar punonjësit që e kanë instaluar të heqin aplikacionin nga pajisjet sa më shpejt të jetë e mundur.

Çfarë parashikohet me ndalimin e TikTok në SHBA dhe cilat vende mund të ndjekin një shembull të tillë?
Lexo po ashtu Çfarë parashikohet me ndalimin e TikTok në SHBA dhe cilat vende mund të ndjekin një shembull të tillë?

Ministria tha se arsyet e ndalimit përfshinin si “konsiderata të rënda sigurie” si dhe “nevoja shumë e kufizuar në lidhje me punën për të përdorur aplikacionin”.

Bashkimi Evropian

Parlamenti Evropian, Komisioni Evropian dhe Këshilli i BE-së, tre institucionet kryesore të bllokut prej 27 anëtarësh, kanë vendosur ndalime për TikTok në pajisjet e stafit.

Sipas ndalimit të Parlamentit Evropian, ligjvënësit dhe stafi u këshilluan gjithashtu të hiqnin aplikacionin TikTok nga pajisjet e tyre personale.

Franca

Përdorimi “rekreativ” i TikTok dhe aplikacioneve të tjera të mediave sociale si Twitter dhe Instagram në telefonat e punonjësve të qeverisë është ndaluar për shkak të shqetësimeve për masat e pamjaftueshme të sigurisë së të dhënave.

Qeveria franceze nuk përmendi aplikacione specifike, por vuri në dukje se vendimi erdhi pasi qeveritë e tjera morën masa që synonin TikTok.

India

India vendosi një ndalim mbarëkombëtar për TikTok dhe dhjetëra aplikacione të tjera kineze si aplikacioni i mesazheve WeChat në vitin 2020 për shkak të shqetësimeve të privatësisë dhe sigurisë, përcjell Telegrafi.

Ndalimi erdhi menjëherë pasi një përleshje midis trupave indiane dhe kineze në një kufi të diskutueshëm të Himalajeve vrau 20 ushtarë indianë dhe plagosi dhjetëra.

Kompanive iu dha një shans për t’iu përgjigjur pyetjeve mbi kërkesat e privatësisë dhe sigurisë, por ndalimi u bë i përhershëm në vitin 2021.

Indonezia

TikTok nuk është plotësisht i ndaluar në vendin e populluar të Azisë Juglindore, vetëm funksioni i tij i shitjes me pakicë në internet, pasi autoritetet ndaluan transaksionet e tregtisë elektronike të kryera në platformat e mediave sociale në një përpjekje për të mbrojtur bizneset e vogla.

Letonia

Ministri i Jashtëm, Edgars Rinkevics postoi në Twitter se ai fshiu llogarinë e tij në TikTok dhe se aplikacioni është gjithashtu i ndaluar nga telefonat inteligjentë zyrtarë të ministrisë së jashtme.

Holanda

Qeveria qendrore holandeze ndaloi aplikacionet duke përfshirë TikTok nga telefonat e punës së punonjësve duke përmendur shqetësimet e sigurisë së të dhënave.

Një deklaratë e qeverisë nuk e emëroi në mënyrë specifike TikTok, por tha se nëpunësit civilë janë të dekurajuar që të kenë aplikacione “nga vendet me një program fyes kibernetik kundër Holandës dhe/ose interesave holandeze të instaluara dhe përdorura në pajisjet e tyre të punës celulare”.

Nepali

Vendi i Himalajeve vendosi një ndalim mbarëkombëtar për TikTok, duke thënë se po prishte “harmoninë sociale” dhe vullnetin e mirë dhe duke e fajësuar atë për “një rrjedhë materialesh të pahijshme”, përcjell Telegrafi.

Autoritetet urdhëruan kompaninë e telekomit të bllokonte qasjen në aplikacion.

Zelanda e Re

Ligjvënësve në Zelandën e Re dhe stafit në Parlamentin e vendit u ndalohet të kenë aplikacionin TikTok në telefonat e tyre të punës, pas këshillave të ekspertëve të qeverisë për sigurinë kibernetike.

Sa vlen TikTok-u?
Lexo po ashtu Sa vlen TikTok-u?

Aplikacioni u hoq nga të gjitha pajisjet me qasje në rrjetin parlamentar, megjithëse zyrtarët mund të bëjnë rregullime të veçanta për këdo që ka nevojë për TikTok për të kryer detyrat e tyre demokratike.

Norvegjia

Parlamenti norvegjez ndaloi Tiktok në pajisjet e punës pasi Ministria e Drejtësisë e vendit paralajmëroi se aplikacioni nuk duhet të instalohet në telefonat e lëshuar për punonjësit e qeverisë.

Kryetari i Parlamentit tha se TikTok nuk duhet të jetë në pajisjet që kanë qasje në sistemet e asamblesë dhe duhet të hiqet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Kryeqyteti i vendit Oslo dhe qyteti i dytë më i madh Bergen u kërkuan gjithashtu punonjësve komunalë që të heqin TikTok nga telefonat e tyre të punës.

Pakistani

Autoritetet pakistaneze kanë ndaluar përkohësisht TikTok të paktën katër herë që nga viti 2020, duke përmendur shqetësimet se aplikacioni promovon përmbajtje imorale.

Somalia

Qeveria urdhëroi kompanitë e telekomit të bllokojnë qasjen në TikTok, së bashku me aplikacionin e mesazheve Telegram dhe platformën e lojërave të fatit 1XBET.

Zyrtarët thanë se ishin të shqetësuar se platformat mund të përhapnin përmbajtje ekstremiste, imazhe nudo dhe materiale të tjera që shiheshin si ofenduese për kulturën dhe Islamin somalez.

Tajvani

Tajvani vendosi një ndalim të sektorit publik për TikTok pasi FBI paralajmëroi se aplikacioni përbënte një rrezik për sigurinë kombëtare.

Pajisjet qeveritare, duke përfshirë telefonat celularë, tabletët dhe kompjuterët desktop, nuk lejohen të përdorin softuer të prodhuar në Kinë, i cili përfshin aplikacione si TikTok, ekuivalenti i tij kinez Douyin ose Xiaohongshu, një aplikacion kinez i përmbajtjes së stilit të jetesës.

Mbretëria e Bashkuar

Autoritetet britanike ndaluan TikTok nga telefonat celularë të përdorur nga ministrat e qeverisë dhe nëpunësit civilë.

Zyrtarët thanë se ndalimi ishte një “lëvizje paraprake” për arsye sigurie dhe nuk zbatohet për pajisjet personale.

Parlamenti britanik vazhdoi duke ndaluar TikTok nga të gjitha pajisjet zyrtare dhe “rrjeti më i gjerë parlamentar”.

Qeveria skoceze dhe Bashkia e Londrës gjithashtu ndaluan TikTok nga pajisjet e stafit.

Rrjeti televiziv BBC gjithashtu i kërkoi stafit të fshijë TikTok nga pajisjet e korporatave, përveç nëse e përdorin atë për arsye editoriale dhe marketingu.

Shtetet e Bashkuara

Autoritetet amerikane urdhëruan agjencitë qeveritare të fshijnë TikTok nga pajisjet dhe sistemet federale për shkak të shqetësimeve të sigurisë së të dhënave.

Më shumë se gjysma e 50 shteteve të SHBA-së gjithashtu e kanë ndaluar aplikacionin nga pajisjet zyrtare, ashtu si Kongresi dhe forcat e armatosura të SHBA-së.

Përpjekjet e Montana-s për të sjellë një ndalim mbarëkombëtar dështuan, siç bëri një propozim në Virxhinia për të bllokuar fëmijët nga përdorimi i tij. /Telegrafi/