LAJMI I FUNDIT:

Çfarë parashikohet me ndalimin e TikTok në SHBA dhe cilat vende mund të ndjekin një shembull të tillë?

Çfarë parashikohet me ndalimin e TikTok në SHBA dhe cilat vende mund të ndjekin një shembull të tillë?

Presidenti Joe Biden ka nënshkruar në ligj një projekt-ligj që kërkon që pronari kinez i TikTok të shesë operacionet e aplikacionit të mediave sociale në SHBA ose të përballet me një ndalim, pasi Senati miratoi legjislacionin.

Biden ka thënë më parë se do të nënshkruajë legjislacionin, të miratuar si pjesë e një pakete ndihme të huaj për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin.

Por çfarë do të thotë kjo dhe çfarë mund të ndodhë më pas.


Si i hap legjislacioni rrugën një shitjeje apo ndalimi të TikTok?

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ligji i jep pronarit të TikTok me bazë në Pekin, 270 ditë për të shitur operacionet e aplikacionit në SHBA.

Nëse ByteDance duket se është afër përfundimit të një marrëveshjeje ndërsa afrohet afati, presidenti mund të autorizojë një zgjatje 90-ditore.

Ku do të shkojnë përdoruesit e TikTok pas ndalimit të aplikacionit në SHBA?
Lexo po ashtu Ku do të shkojnë përdoruesit e TikTok pas ndalimit të aplikacionit në SHBA?

Dhe me bërjen e projektligjit në ligj, afati arrin afërsisht në kohën kur presidenti i ardhshëm do të inaugurohet, më 20 janar.

Kjo do të thotë që presidenti i ardhshëm, në varësi të fitimit të zgjedhjeve, mund të vendosë nëse procesi i shitjes do të zgjatet.

Nëse ByteDance nuk arrin të kryejë fare një shitje, atëherë përballet me një ndalim mbarëkombëtar, duke bllokuar dyqanet e aplikacioneve dhe hostet e uebit nga shpërndarja e TikTok.

Pse SHBA po kërcënon të ndalojë TikTok?

Ligjvënësit dhe autoritetet amerikane janë të shqetësuar se të dhënat nga 170 milionë përdorues amerikanë të TikTok mund të jenë të qasshëm nga shteti kinez sipas ligjeve të sigurisë kombëtare.

Christopher Wray, drejtori i FBI-së, agjencisë së brendshme të inteligjencës dhe sigurisë amerikane, ka thënë se ByteDance “kontrollohet nga qeveria kineze” dhe ka paralajmëruar se autoritetet e Pekinit mund të ndikojnë te njerëzit duke manipuluar algoritmin rreth asaj që njerëzit shohin në TikTok – si dhe duke lejuar qeverinë të mbledhë të dhënat e përdoruesve për “operacionet tradicionale të spiunazhit”.

TikTok mohon që qeveria kineze ka tentuar të krijojë qasje të dhënat e përdoruesve të SHBA-së dhe thotë se do të refuzonte çdo kërkesë të tillë.

Në një paraqitje para Kongresit vitin e kaluar, shefi ekzekutiv i TikTok, Shou Zi Chew, tha: “Më lejoni ta them këtë pa mëdyshje: ByteDance nuk është një agjent i Kinës apo i ndonjë vendi tjetër”.

A do ta apelojë TikTok kundër projektligjit?

TikTok ka deklaruar tashmë se do ta luftojë projektligjin në gjykata sapo të nënshkruhet, duke e cilësuar atë si shkelje të amendamentit të parë të kushtetutës amerikane, i cili mbron fjalën e lirë.

Kush mund të jetë i interesuar të blejë operacionet e TikTok në SHBA?

Ish-sekretari amerikan i thesarit, Steve Mnuchin, tha në mars se ai po krijonte një konsorcium për të blerë asetet amerikane të TikTok, duke e quajtur atë një “biznes të madh”.

Ndërkohë në vitin 2020 Microsoft “eksploroi një mundësi” për të blerë TikTok, me urdhër të Trump, i cili gjithashtu kishte inkurajuar firmën amerikane të teknologjisë Oracle dhe korporatën e shitjes me pakicë Walmart për të marrë një pjesë të madhe në biznes.

Vetë ByteDance ka një numër investitorësh amerikanë, duke përfshirë firmat e investimeve General Atlantic, Susquehanna dhe Sequoia Capital.

CEO i TikTok pret të mposht ndalimin në SHBA: "Ne nuk do të shkojmë askund"
Lexo po ashtu CEO i TikTok pret të mposht ndalimin në SHBA: "Ne nuk do të shkojmë askund"

Në anën tjetër, qeveria kineze tha vitin e kaluar se do të “kundërshtonte fuqishëm” shitjen e aplikacionit, duke shtuar se kjo “do të minonte seriozisht besimin e investitorëve nga vende të ndryshme, përfshirë Kinën, për të investuar në Shtetet e Bashkuara”.

Kina gjithashtu ka rregulla eksporti që ndalojnë shitjen e disa teknologjive.

A do të ndjekin vendet e tjera shembullin me një lëvizje të shitjes ose të ndalimit?

TikTok është tashmë nën presion edhe diku tjetër në perëndim për shkak të shqetësimeve të përbashkëta mbi të dhënat.

Ai është ndaluar nga telefonat e lëshuar nga qeveria në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, Kanada dhe Zelandën e Re – dhe stafit në Komisionin Evropian i është ndaluar gjithashtu përdorimi i tij në pajisjet e lëshuara nga puna.

Thirrjet për një ndalim në Mbretërinë e Bashkuar janë shprehur tashmë, përfshirë nga ish-udhëheqësi i partisë Konservatore, Iain Duncan Smith.

Veç këtyre, TikTok dhe dhjetëra aplikacione të tjera kineze u ndaluan në Indi në vitin 2020 pasi qeveria tha se ato ishin “paragjykuese ndaj sovranitetit dhe integritetit të Indisë, mbrojtjes së Indisë, sigurisë së shtetit dhe rendit publik”. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Kompania izraelite e sigurisë kibernetike Wiz “refuzon ofertën” prej 23 miliardë dollarësh të Google

Kompania izraelite e sigurisë kibernetike Wiz “refuzon ofertën” prej 23 miliardë dollarësh të Google

Teknologji
Wisk në pronësi të Boeing pret që taksia e saj ajrore pa pilot të transportojë pasagjerë 'më vonë gjatë dekadës'

Wisk në pronësi të Boeing pret që taksia e saj ajrore pa pilot të transportojë pasagjerë 'më vonë gjatë dekadës'

Teknologji
Musk: Prodhimi masiv i robotëve humanoidë fillon në Tesla

Musk: Prodhimi masiv i robotëve humanoidë fillon në Tesla

Teknologji

"Luftë" mes Inteligjencës Artificiale dhe matematikës

Teknologji
WhatsApp së shpejti do t'ua mundësojë të flisni me njerëz të tjerë në gjuhë të ndryshme, falë funksionit Live Translate

WhatsApp së shpejti do t'ua mundësojë të flisni me njerëz të tjerë në gjuhë të ndryshme, falë funksionit Live Translate

Teknologji
Samsung po punon në një veçori që përdoruesit e kanë pritur për shumë kohë

Samsung po punon në një veçori që përdoruesit e kanë pritur për shumë kohë

Teknologji
Kalo në kategori