LAJMI I FUNDIT:

Letonia

64 Artikuj

Presidenti i parë në botë që haptazi pranon se është homoseksual – Letonia zgjodhi kreun e ri të vendit

Presidenti i parë në botë që haptazi pranon se është homoseksual – Letonia zgjodhi kreun e ri të vendit

Evropa
Fituan medaljen e bronztë në hokej mbi akull, Letonia befason qytetarët duke shpallur festë kombëtare

Fituan medaljen e bronztë në hokej mbi akull, Letonia befason qytetarët duke shpallur festë kombëtare

Sporte tjera
Ish-kryeministri rus Dmitry Medvedev vjen përsëri me komente nxitëse, pretendon se vendet baltike i përkasin Rusisë

Ish-kryeministri rus Dmitry Medvedev vjen përsëri me komente nxitëse, pretendon se vendet baltike i përkasin Rusisë

Nga Bota
Zbulohen planet sekrete të Rusisë për shtetet baltike

Zbulohen planet sekrete të Rusisë për shtetet baltike

Nga Bota
Britania, SHBA, Kanadaja… disa nga vendet që ndaluan përdorimin e aplikacionit kinez TikTok

Britania, SHBA, Kanadaja… disa nga vendet që ndaluan përdorimin e aplikacionit kinez TikTok

Lajme Teknologji
Deputeti letonez nuk përmbahet, shan delegacionin rus gjatë një takimi të OKB-së

Deputeti letonez nuk përmbahet, shan delegacionin rus gjatë një takimi të OKB-së

Evropa
Osmani: Letonia mbetet mike dhe aleate e fortë e Kosovës

Osmani: Letonia mbetet mike dhe aleate e fortë e Kosovës

Kosovë
Biden zbulon pajisjet ushtarake që aleatët perëndimorë do t’i dërgojnë në Ukrainë

Biden zbulon pajisjet ushtarake që aleatët perëndimorë do t’i dërgojnë në Ukrainë

Evropa
Raportohet për shpërthim në gazsjellësin Lituani-Letoni

Raportohet për shpërthim në gazsjellësin Lituani-Letoni

Botë
Robotët që inspektojnë dhe riparojnë turbinat me erë – kompania nga Letonia përfiton 38.9 milionë dollarë të tjerë

Robotët që inspektojnë dhe riparojnë turbinat me erë – kompania nga Letonia përfiton 38.9 milionë dollarë të tjerë

Lajme Teknologji
Komandanti i ushtrisë së Letonisë për sulmin në veri: Qëllimi ishte pengimi i aktiviteteve të KFOR-it

Komandanti i ushtrisë së Letonisë për sulmin në veri: Qëllimi ishte pengimi i aktiviteteve të KFOR-it

Siguri
Ministria e Mbrojtjes e Letonisë reagon për sulmin ndaj ushtarëve të saj në Zubin Potok

Ministria e Mbrojtjes e Letonisë reagon për sulmin ndaj ushtarëve të saj në Zubin Potok

Kosovë
Qyteti evropian që gjendet në dy shtete

Qyteti evropian që gjendet në dy shtete

Kuriozitete
Letonia nuk dëshiron asnjë lidhje me Rusinë – fillon rrënimin e urave që e lidhin me këtë vend pushtues

Letonia nuk dëshiron asnjë lidhje me Rusinë – fillon rrënimin e urave që e lidhin me këtë vend pushtues

Evropa
Rusët propagandojnë për luftën në Ukrainë me pamjet e ushtrisë letoneze

Rusët propagandojnë për luftën në Ukrainë me pamjet e ushtrisë letoneze

Evropa
Shtetet baltike shprehin solidaritet me Poloninë, pasi raketat ruse ranë në tokën polake

Shtetet baltike shprehin solidaritet me Poloninë, pasi raketat ruse ranë në tokën polake

Evropa
Osmani-Rinkeviçs: Në kushtet e sigurisë së trazuar evropiane, nevojiten vendime të mençura, unitet dhe solidaritet

Osmani-Rinkeviçs: Në kushtet e sigurisë së trazuar evropiane, nevojiten vendime të mençura, unitet dhe solidaritet

Maqedonia e Veriut
Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s nën hetime për një skandal bankar në Letoni

Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s nën hetime për një skandal bankar në Letoni

Botë
Katërmbëdhjetë aleatë të NATO-s do të rritin kapacitetet e mbrojtjes ajrore evropiane

Katërmbëdhjetë aleatë të NATO-s do të rritin kapacitetet e mbrojtjes ajrore evropiane

Evropa
Osmani takon presidentin e Letonisë, flasin për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Osmani takon presidentin e Letonisë, flasin për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Kosovë
Osmani-Rinkeviç: Maqedonia e Veriut mbetet e përkushtuar ndaj agjendës së reformave eurointegruese

Osmani-Rinkeviç: Maqedonia e Veriut mbetet e përkushtuar ndaj agjendës së reformave eurointegruese

Politikë
Dramë mbi Baltik, aeroplani i tipit Cesna rrëzohet në det pranë brigjeve të Letonisë

Dramë mbi Baltik, aeroplani i tipit Cesna rrëzohet në det pranë brigjeve të Letonisë

Evropa
Presidenti letonez bën thirrje për izolimin nga shoqëria të qytetarëve rusisht-folës

Presidenti letonez bën thirrje për izolimin nga shoqëria të qytetarëve rusisht-folës

Evropa
A po rritet vërtetë korrupsioni në Evropë apo të gjitha janë perceptime të gabuara?

A po rritet vërtetë korrupsioni në Evropë apo të gjitha janë perceptime të gabuara?

Evropa