LAJMI I FUNDIT:
Ukraina

Ukraina

9937 Artikuj

Ukraina thotë se forcat e saj kanë tashmë një plan veprimi për vitin 2024 – dhe ai pritet të japë rezultate pozitive

Ukraina thotë se forcat e saj kanë tashmë një plan veprimi për vitin 2024 – dhe ai pritet të japë rezultate pozitive

Nga Bota
Ministri ukrainas i Mbrojtjes thotë se vonesat e gjysmave të ndihmave nga vendet perëndimore, po i kushtojnë me jetë njerëzish vendit të tij

Ministri ukrainas i Mbrojtjes thotë se vonesat e gjysmave të ndihmave nga vendet perëndimore, po i kushtojnë me jetë njerëzish vendit të tij

Evropa
Imazhet satelitore e tregojnë, pasojat e luftës dyvjeçare të Rusisë në Ukrainë

Imazhet satelitore e tregojnë, pasojat e luftës dyvjeçare të Rusisë në Ukrainë

Evropa
Si po i përdor ushtria ruse ‘vullnetarët’ për të mbushur  boshllëkun në Ukrainë?

Si po i përdor ushtria ruse ‘vullnetarët’ për të mbushur  boshllëkun në Ukrainë?

Evropa
Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Evropa
Dy vjet më parë, Putini urdhëroi një pushtim të Ukrainës – detaje që tregojnë se edhe rusët po i vuajnë pasojat e luftës, gjithashtu

Dy vjet më parë, Putini urdhëroi një pushtim të Ukrainës – detaje që tregojnë se edhe rusët po i vuajnë pasojat e luftës, gjithashtu

Nga Bota
Dy vjet luftë kundër Rusisë, G7 vjen me një mesazh të fuqishëm për Ukrainën

Dy vjet luftë kundër Rusisë, G7 vjen me një mesazh të fuqishëm për Ukrainën

Nga Bota
“Si Nokia dhe iPhone”: Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

“Si Nokia dhe iPhone”: Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Nga Bota
Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Nga Bota
Ukraina është ‘730 ditë më afër fitores’, thotë Zelensky ndërsa vendi i tij shënon dy vjet luftë kundër Rusisë

Ukraina është ‘730 ditë më afër fitores’, thotë Zelensky ndërsa vendi i tij shënon dy vjet luftë kundër Rusisë

Nga Bota
Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Evropa
Biden: NATO më e bashkuar se kurrë

Biden: NATO më e bashkuar se kurrë

Nga Bota
Zelensky sjell pamje nga Hostomeli ku shpërtheu beteja e ashpër në fillim të luftës me Rusinë

Zelensky sjell pamje nga Hostomeli ku shpërtheu beteja e ashpër në fillim të luftës me Rusinë

Evropa
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
“Të bashkuar për Ukrainën”, Ambasada e SHBA-së në Prishtinë vendos flamurin në përkrahje të Ukrainës

“Të bashkuar për Ukrainën”, Ambasada e SHBA-së në Prishtinë vendos flamurin në përkrahje të Ukrainës

Kosovë
Stoltenberg: Ukraina do të anëtarësohet në NATO

Stoltenberg: Ukraina do të anëtarësohet në NATO

Nga Bota
Osmani: Ne qëndrojmë me Ukrainën sepse e dimë se si është të paguash çmimin më të lartë për liri

Osmani: Ne qëndrojmë me Ukrainën sepse e dimë se si është të paguash çmimin më të lartë për liri

Kosovë
Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit – ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit – ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Evropa
“Për rezistencën e jashtëzakonshme të ukrainasve”, Meloni, Truedau e Von der Leyen arrijnë me tren në Kiev

“Për rezistencën e jashtëzakonshme të ukrainasve”, Meloni, Truedau e Von der Leyen arrijnë me tren në Kiev

Evropa
Dy vite luftë – heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Dy vite luftë – heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Evropa
Britania do të dërgojë municione në vlerë të rreth 300 milionë eurove Ukrainës

Britania do të dërgojë municione në vlerë të rreth 300 milionë eurove Ukrainës

Evropa
Një M1 Abrams amerikan mund të shihet duke hapur zjarr ndaj rusëve – në videon e parë të tankut në një betejë në Ukrainë

Një M1 Abrams amerikan mund të shihet duke hapur zjarr ndaj rusëve – në videon e parë të tankut në një betejë në Ukrainë

Nga Bota
Zelensky zbulon videon e stërvitjes së pilotëve ukrainas me aeroplanët F-16 në Danimarkë

Zelensky zbulon videon e stërvitjes së pilotëve ukrainas me aeroplanët F-16 në Danimarkë

Nga Bota
Shfaqet dokumentari “20 ditë në Mariupol”, Hovenier: Bujaria e madhe e Kosovës ndaj popullit ukrainas

Shfaqet dokumentari “20 ditë në Mariupol”, Hovenier: Bujaria e madhe e Kosovës ndaj popullit ukrainas

Kosovë