Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje mbështetësve të tij perëndimorë që të “përshpejtojnë” dërgimin e furnizimeve të premtuara në Ukrainë, pasi forcat ruse pretendojnë se kanë avancuar rreth qytetit lindor të Bakhmut.

Duke folur në fjalimin e tij të natës të dielën, Zelensky theksoi nevojën për të “hapur shpejt opsionet e reja të armëve për Ukrainën”.

Udhëheqësi ukrainas tha se Moska shpresonte të “shterë” forcat e rezistencës së Kievit, duke i thënë audiencës së tij se situata ishte “shumë e vështirë” rreth Bakhmutit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Ai e theksoi Bakhmutin, së bashku me qytetin Vuhledar të Donetskut, si nën “sulme të vazhdueshme ruse”, duke shtuar se “armiku nuk i numëron njerëzit e tij (të vdekur) dhe, pavarësisht nga viktimat e shumta, mban një intensitet të lartë sulmesh”.

Reklama
Reklama

Më 25 janar, SHBA-ja njoftoi se do të dërgonte 31 tanke M1 Abrams në Kiev, të cilat do të pajisnin një batalion tankesh ukrainas.

Presidenti Joe Biden tha se donacioni ishte i nevojshëm për forcat ukrainase për të “luftuar taktikat dhe strategjinë në zhvillim të Rusisë” në atë që ai e quajti “afat shumë të afërt”.

Në të njëjtën ditë, kancelari gjerman Olaf Scholz konfirmoi se Berlini do të dërgonte 14 tanke kryesore luftarake Leopard 2 në Kiev dhe do të lejonte transferimin e tankeve nga palët e treta nga vende të ndryshme.

Britania e Madhe kishte thënë tashmë se do të transferonte 14 tanke Challenger 2.

Reklama

Por ato u zotuan me paralajmërimin se tanket nuk do të futeshin në Ukrainë së shpejti. /Telegrafi/

Reklama