Dy shtetas britanikë të kapur nga forcat ruse në Ukrainën lindore po akuzohen për “veprimtari mercenare”, sipas agjencisë ruse të lajmeve TASS.

Dylan Healy, 22 vjeç dhe Andrew Hill, 35-vjeçar, u konfirmua se të dy ishin në duart ruse disa javë më parë, transmeton Telegrafi.

Healy u kap derisa punonte për organizatën britanike jofitimprurëse Presidium Network në prill.

Ai u kap në një pikë kontrolli në jug të qytetit të Zaporizhzhia me Paul Urey, 45-vjeçar, por në këtë pikë nuk u përmend Urey.

Hill kishte parakaluar në televizion nga forcat ruse në muajin prill.

Ai u filmua me krahun e majtë të fashuar dhe me një fashë të improvizuar rreth kokës.

Nuk ka detaje të mëtejshme për gjendjen e secilit. /Telegrafi/