LAJMI I FUNDIT:

Tha se Krimea kurrë më nuk do të jetë e Ukrainës, Kievi i reagon presidentit kroat Zoran Millanoviq

Tha se Krimea kurrë më nuk do të jetë e Ukrainës, Kievi i reagon presidentit kroat Zoran Millanoviq

Deklarata e presidentit kroat Zoran Millanoviq se Krimea kurrë më nuk do të jetë e Ukrainës, nuk ka kaluar pa kritika edhe nga Kievi.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme i Ukrainës, Oleg Nikolenko, ka thënë se deklarata e presidentit kroat vë në dyshim integritetin territorial të Ukrainës dhe se kjo është e papranueshme, transmeton Telegrafi.

“Pyes nëse Zoran Millanoviq mund të jetë president i vendit të tij me një retorikë të tillë të 90-ve derisa Kroacia luftonte që ta ruaj shtetësinë e saj? A do të pranonin votuesit e tij të mbyllin sytë para pushtimit të një pjese të vendit të tij? Dyshoj”, ka shkruar Nikolenko në Facebook.

Presidenti kroat deklaroi dje në Petrinji se “Krimea kurrë nuk më nuk do të jetë e Ukrainës, duke aluduar se bashkësia ndërkombëtare ka bërë një “precedent” të tillë me Kosovën. Ai madje shkoi tutje duke thënë se Kosova është aneksuar, duke iu marrë kështu Serbisë.

Reklama

Në postimin e tij, Nikolenko kujton se “Kroacia mund të kishte humbur një të tretën e territorit të saj për shkak të agresionit të jashtëm” duke shtuar: “Megjithatë, falë luftës heroike, kroatët arritën të mbronin pavarësinë e vendit të tyre”.

“Konsiderojmë të papranueshme deklaratat e presidentit të Kroacisë, i cili në fakt vuri në dyshim integritetin territorial të Ukrainës”, theksoi zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Ukrainës.

Ai e përfundoi njoftimin duke falënderuar “qeverinë kroate dhe popullin kroat për mbështetjen e palëkundur ndaj ukrainasve në luftën kundër agresionit rus”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Evropa
Prigozhin dëshiron të zëvendësojë Putinin, përplasja mes tyre është planifikuar për vitin 2024

Prigozhin dëshiron të zëvendësojë Putinin, përplasja mes tyre është planifikuar për vitin 2024

Evropa
Aktakuza kundër Donald Trump - çfarë do të thotë kjo për ish-presidentin amerikan

Aktakuza kundër Donald Trump - çfarë do të thotë kjo për ish-presidentin amerikan

Amerika
Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Turqia
Një histori e pabesueshme nga Italia: Si e mashtroi

Një histori e pabesueshme nga Italia: Si e mashtroi "Nonno Sprint" sistemin e pagesave të autostradave

Evropa
ISW: Wagner llogaritet se ka humbur dhjetëra mijëra mercenarë në Bakhmut

ISW: Wagner llogaritet se ka humbur dhjetëra mijëra mercenarë në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori