LAJMI I FUNDIT:

Parandalohet vrasja e Volodymyr Zelenskyt – arrestohet shtetasi polak që bashkëpunonte me rusët

Parandalohet vrasja e Volodymyr Zelenskyt – arrestohet shtetasi polak që bashkëpunonte me rusët

Një shtetas polak i identifikuar si Pawel K. u arrestua me dyshimin se mori pjesë në përgatitjen e vrasjes së presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky duke spiunuar dhe zbuluar informacione për sigurinë e aeroportit.

Ai u arrestua në Poloni me akuzën se ishte gati të ndihmonte shërbimin e inteligjencës ushtarake ruse në një komplot për të vrarë presidentin ukrainas, sipas një deklarate nga zyra e prokurorit polak.


Zyra e prokurorit kombëtar të Polonisë tha se burri kërkoi kontakte me rusët e përfshirë drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë dhe pritej të transmetonte informacione të detajuar në lidhje me aeroportin Rzeszow-Jasionka në Poloninë juglindore, pranë kufirit me Ukrainën.

Dy të arrestuar në Gjermani të dyshuar për spiunazh rus
Lexo po ashtu Dy të arrestuar në Gjermani të dyshuar për spiunazh rus

Nëse shpallet fajtor, ai mund të përballet me deri në tetë vjet burg, raporton bbc.

Vitin e kaluar, autoritetet polake thanë se kishin arrestuar një grup shtetasish të huaj nën dyshimin se kishin spiunuar për Rusinë. Ata u raportuan se kishin instaluar dhjetëra kamera, duke përfshirë disa rreth aeroportit Rzeszow-Jasionka.

Të enjten, Gjermania fqinje arrestoi dy spiunë të dyshuar rusë të dyshuar se planifikonin të sabotonin ndihmën ushtarake gjermane për Ukrainën. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Historia e

Historia e "semaforit me tri ngjyra" dhe a do të na duhet një ngjyrë e katërt, e re?

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
SHBA do të heqë

SHBA do të heqë "ngrirjen e shitjeve të armëve sulmuese" në Arabinë Saudite?

Botë
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Kalo në kategori