LAJMI I FUNDIT:

Dy të arrestuar në Gjermani të dyshuar për spiunazh rus

Dy të arrestuar në Gjermani të dyshuar për spiunazh rus

Dy burra janë arrestuar në Gjermani për komplot të dyshuar për sulme sabotazhi, duke përfshirë sulme ndaj objekteve ushtarake amerikane, në një përpjekje për të minuar mbështetjen për Ukrainën.

Bëhet e ditur se autoritetet gjermane kanë kontrolluar shtëpitë dhe vendet e punës të dy të dyshuarve, të dy shtetas gjemano-rus, të cilët akuzohen se punonin për një shërbim të huaj sekret.


Madje, njëri nga të dyshuarit i quajtur si Dieter S. dyshohet se kishte diskutuar komplote të mundshme me shërbimin sekret rus që nga tetori i vitit 2023.

Siç raportojnë autoritetet, Dieter S. ishte përgatitur për të kryer sulme me bomba në objekte ushtarake, duke përfshirë ato që operohen nga forcat amerikane, shkruan skynews, përcjell Telegrafi.

Objektet e shënjestruara për sulm përfshinin edhe bazën e ushtrisë Grafenwoehr në Bavari, ku ushtarët ukrainas trajnohen për të përdorur tanket amerikane Abrams.

Gjithashtu, Dieter S. dyshohet edhe si anëtar i organizatës terroriste “Republika Popullore e Donetskut”.

“Veprimet kishin për qëllim të minonin mbështetjen ushtarake të ofruar nga Gjermania për Ukrainën”, thuhet në deklaratën e prokurorëve gjermanë.

Ndryshe, ambasada ruse në Berlin ende nuk ka komentuar në lidhje me akuzat. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Serbia
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Botë
Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar

Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar "murin kundër dronëve të Rusisë"

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Kalo në kategori