LAJMI I FUNDIT:

Sllovakia dërgon katër aeroplanët e parë luftarakë në Ukrainë

Sllovakia dërgon katër aeroplanët e parë luftarakë në Ukrainë

Sllovakia i ka dorëzuar Ukrainës katër aeroplanët e parë luftarakë nga 13 sa kishte premtuar, ka njoftuar ministria e saj e mbrojtjes.

Reklama

Vendi ishte i dyti që miratoi dërgimin e aeroplanëve MiG-29 javën e kaluar, një ditë pasi Polonia njoftoi se do të dërgonte katër të tillë.

Ministria Sllovake e Mbrojtjes tha se pjesa tjetër e aeroplanëve do të dorëzohej në javët e ardhshme.

Qeveria e Ukrainës ka këmbëngulur për marrjen e aeroplanëve luftarakë, raporton skynews.

Presidenti Volodymyr Zelensky ka thënë vazhdimisht se vendi i tij ka nevojë për aeroplanë për ta larguar pushtimin rus.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa

"Po villnin dhe kishin njolla të mëdha në lëkurë": Ushtarët rusë kishin shfaqur shenja helmimi nga rrezatimi në Çernobil

Evropa
Kalo në kategori