Këshilltari i kreut të presidentit ukrainas, Alexey Arestovich njoftoi se deri në 5500 ushtarë rusë janë rrethuar në Lyman në Donetsk.

Sipas autoriteteve lokale ukrainase, trupat e tyre “prenë” të gjitha rrugët që të dërgojnë jashtë qytetit dhe të gjitha përpjekjet e ushtrisë ruse për të liruar shokët ishin të pasuksesshme, raporton skynews.

Theksojmë se gjatë ditës së djeshme udhëheqësi i administratës separatiste të mbështetur nga Rusia në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës, Denis Pushilin, tha se bastioni rus i Lymanit në veri të rajonit është “gjysmë i rrethuar” nga ushtria ukrainase dhe se lajmet nga fronti janë “alarmante”.

Reklama

Në një mesazh të publikuar në Telegram, Pushilin tha se fshatrat Jampil dhe Drobisheve pranë Lyman “nuk janë më plotësisht nën kontrollin tonë”, raporton theguardian.

Reklama

E ashtuquajtura “Milicia Popullore e Republikës Popullore të Donjeckut (DPR)” njoftoi mëngjesin e sotëm se ushtarët e parë rusë nga mobilizimi i pjesshëm kishin arritur në Donetsk.

Rusia, Siria dhe Koreja e Veriut janë të vetmet anëtarë të OKB-së që e njohin DPR-në si një qeveri legjitime. /Telegrafi/