Barcelona shkatërron Gironan, Suarez dhe Messi dhurojnë shou (Video)

FC Barcelona (Getty Images)

Barcelona ka fituar me rezultat të thellë 6-1 në ndeshjen e vlefshme për javën e 25-të të La Ligas ndaj Gironas.

Skuadra e Ernesto Valverdes ka vazhduar pa humbje në kampionatin spanjoll, ku në ndeshjen e fundit në Camp Nou kanë shkatërruar rivalin lokal, Gironan.

Ndeshja filloi me një gol të shpejt dhe befasues nga mysafirët, të cilët shënuan me anë të Portu (3′), por Barça reagoi shpejt me anë të Luis Suarez (5′), i cili shënoi për 1-1.

Momenti i golit të parë nga Suarez (Getty Images)

Pas Suarezit erdhi radha e Lionel Messi, i cili shënoi fillimisht një gol të bukur në minutën e 30-të për 2-1 pastaj në minutën e 36-të një supergol nga goditja e dënimit për 3-1.

Messi shënoi dy gola të bukur nga Gironas (Getty Images)

Barcelona gjeti golin edhe në minutën e 44-të të ndeshjes me anë të uruguaianit Suarez, i cili shënoi pas asistimit të Philippe Coutinhos për 4-1 dhe dërgoi skuadrat në pushim.

Në pjesën e dytë, gjiganti katalunas arriti të gjej edhe dy herë tjera rrugën e rrjetës, ku fillimisht ishte Coutinho (66′) që shënoi një gol të bukur nga distanca për 5-1.

Edhe Coutinho shënoi një supergol (Getty Images)

Për 6-1 u përkujdes Luis Suarez (76′), i cili kompletoi het-trikun duke shënuar nga afërsia dhe vulosi fitoren e thellë dhe rezultatin përfundimtar të takimit.

Treshja vrasëse e Barçës, Coutinho-Suarez, Messi (Foto: Barcelona/Twitter)

Pas kësaj fitore, Barcelona gjendet në vendin e parë me 65 pikë apo 10 më shumë se ndjekësi i tyre Atletico Madrid, ndërsa Girona renditet e nëntë me 34 pikë.

Në takimin e radhës, Blaugranët luajnë në udhëtim te Las Palmas, teksa Girona e pret në shtëpi Celta Vigon. /Telegrafi/

Grushte të fuqishme dhe hedhje në tokë, turko-gjermani Cinkara e fiton luftën ndaj boksierit kosovar Armend Xhoxhaj

Ish-legjenda e Liverpoolit tregon ‘arsyen e vetme’ që çoi tek përplasja e Salahut me Kloppin

Pamje të reja nga përplasja e Salahut me Kloppin tregojnë saktësisht se çfarë ka ndodhur

Harry Kane shkruan historinë me Bayernin në Bundesliga që mund të mos përsëritet kurrë

Salah pyetet për përplasjen me Kloppin – jep një përgjigje të shkurtër, por të ashpër

Tuchel e ka analizuar Real Madridin në detaje – por zbulon një shqetësim të madh para ndeshjes