LAJMI I FUNDIT:
Barcelona

Barcelona

16383 Artikuj

Info

Barcelona është klub futbollistik i bazuar në krahinën autonome të Katalonisë së Spanjës, përkatësisht në kryeqytetin e saj, Barcelona. Klubi është themeluar më 29 nëntor të vitit 1899. Është ekipi i dytë më i mbështetur në Spanjë dhe ndër klubet me më së shumti tifozë në botë.

Fillimisht, ekipi është përbërë vetëm nga lojtarë zviceranë, anglezë dhe katalonas, të udhëhequr nga legjenda zvicerane, Joan Gamper, nga ku supozohet edhe janë marrë ngjyrat e skuadrës.

Ekipi është bërë simbol i kulturës katalonase, ku është bazuar edhe motoja “Més que un club” (Më shumë se një klub).

Vetëm 31 vjet pas themelimit (1930), katalonasit e fituan titullin e parë të kampionit të Spanjës, pasi që La Liga u themelua në vitin 1929.

Në fakt, në vitin 1902 klubi fitoi trofeun e parë pasi që fituan Copa Macaya dhe gjithashtu zhvilluan ndeshjen në finalen e Copa del Rey, ku humbën 2-1 nga Club Vizcaya.

Barcelona është klubi i parë i futbollit që ka fituar gjashtë tituj në një vit të vetëm duke përfshirë La Ligan, Kupën e Mbretit, Superkupën e Spanjës, Ligën e Kampionëve, Superkupën e Evropës dhe Kupën Botërore për klube.

Katalonasit kanë fituar 69 trofe vendore duke përfshirë 26 tituj të La Liga, 30 trofe të Kupës së Spanjës dhe 13 tituj të Superkupës së Spanjës.

Barça ka fituar pesë herë garën më të madhe evropiane për klube. Njëherazi, klubi i ka fituar katër Kupa UEFA dhe tri Kupa të Botës për Klube.

Trofetë kryesore

Vendore

La Liga (26): 1929, 1944–45, 1947–48, 1948–49, 1951–52, 1952–53, 1958–59, 1959–60, 1973–74, 1984–85, 1990–91, 1991–92, 1992–93, 1993–94, 1997–98, 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2012–13, 2014–15, 2015–16, 2017–18, 2018–19.

Kupa e Spanjës (30): 1909–10, 1911–12, 1912–13, 1919–20, 1921–22, 1924–25, 1925–26, 1927–28, 1941–42, 1950–51, 1951–52, 1952–53, 1956–57, 1958–59, 1962–63, 1967–68, 1970–71, 1977–78, 1980–81, 1982–83, 1987–88, 1989–90, 1996–97, 1997–98, 2008–09, 2011–12, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18.

Superkupa e Spanjës (13): 1983, 1991, 1992, 1994, 1996, 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013, 2016, 2018.

Evropiane

Liga e Kampionëve (5): 1991–92, 2005–06, 2008–09, 2010–11, 2014–15

Kupa UEFA (4): 1978–79, 1981–82, 1988–89, 1996–97

Botërore

Kupa e Botës për Klube (3): 2009, 2011, 2015

 

PSG-së i rikthehen dy yje, por i mungon një tjetër për ndeshjen e dytë me Barcelonën

PSG-së i rikthehen dy yje, por i mungon një tjetër për ndeshjen e dytë me Barcelonën

Liga e Kampionëve
Xavi zbulon se çfarë e dobëson skuadrën e tij përpara ndeshjes me PSG-në

Xavi zbulon se çfarë e dobëson skuadrën e tij përpara ndeshjes me PSG-në

Liga e Kampionëve
Barcelona në hall të madh, pesë lojtarë të rëndësishëm mund ta humbasin ndeshjen e parë gjysmëfinale në LK

Barcelona në hall të madh, pesë lojtarë të rëndësishëm mund ta humbasin ndeshjen e parë gjysmëfinale në LK

Liga e Kampionëve
Xavi pas fitores ndaj Cadiz: Të martën kemi një luftë, duam të bëjmë diçka të madhe

Xavi pas fitores ndaj Cadiz: Të martën kemi një luftë, duam të bëjmë diçka të madhe

La Liga
Barcelona merr tri pikë të mëdha si mysafir i Cadiz

Barcelona merr tri pikë të mëdha si mysafir i Cadiz

La Liga
Joao Felix ka shënuar një gol shumë të bukur më gërshërë ndaj Cadiz

Joao Felix ka shënuar një gol shumë të bukur më gërshërë ndaj Cadiz

La Liga
“Ai nuk vrapon shumë, por kur e prek topin e vëren çfarë niveli ka” – Camavinga tregon lojtarin më të mirë me të cilin është përballur

“Ai nuk vrapon shumë, por kur e prek topin e vëren çfarë niveli ka” – Camavinga tregon lojtarin më të mirë me të cilin është përballur

La Liga
Xavi tregon si ndryshoi Barcelona pas vendimit të tij, ka disa fjalë edhe për El Clasicon

Xavi tregon si ndryshoi Barcelona pas vendimit të tij, ka disa fjalë edhe për El Clasicon

La Liga
Barcelona e mori nga klubi i kategorisë së tretë në Kroaci, Xavi thotë se talenti senegalez është gati për debutim

Barcelona e mori nga klubi i kategorisë së tretë në Kroaci, Xavi thotë se talenti senegalez është gati për debutim

La Liga
Xavi përgjigjet rreth komentit racist ndaj Lamine Yamal

Xavi përgjigjet rreth komentit racist ndaj Lamine Yamal

Ndërkombëtare
Xavi i gatshëm të qëndrojë te Barcelona, por klubi duhet të pajtohet me dy kërkesat e tij

Xavi i gatshëm të qëndrojë te Barcelona, por klubi duhet të pajtohet me dy kërkesat e tij

La Liga
Fituesi i Kupës së Botës me Francën kritikon paraqitjen e Mbappes kundër Barcelonës në Ligën e Kampionëve

Fituesi i Kupës së Botës me Francën kritikon paraqitjen e Mbappes kundër Barcelonës në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Barcelona rivalizon Man Cityn në garën për transferimin e yllit Jamal Musiala

Barcelona rivalizon Man Cityn në garën për transferimin e yllit Jamal Musiala

Ndërkombëtare
Koeman futet në debatin e Xavit dhe Enriques, tregon tre personat e vetëm që kanë ADN-në e Barcelonës

Koeman futet në debatin e Xavit dhe Enriques, tregon tre personat e vetëm që kanë ADN-në e Barcelonës

La Liga
Bëri komente raciste ndaj Lamine Yamal, komentatori kërkon falje publike

Bëri komente raciste ndaj Lamine Yamal, komentatori kërkon falje publike

Liga e Kampionëve
“Vendi i tij do të ishte para semaforëve”, komentatori i njohur bën komente raciste për Lamine Yamal

“Vendi i tij do të ishte para semaforëve”, komentatori i njohur bën komente raciste për Lamine Yamal

Liga e Kampionëve
Luis Enrique: Do të ketë luftë në Barcelonë në ndeshjen kthyese

Luis Enrique: Do të ketë luftë në Barcelonë në ndeshjen kthyese

Liga e Kampionëve
“Moment krenarie, por Parisi mbetet favorit” – fjalët e Xavit pas fitores së Barcelonës

“Moment krenarie, por Parisi mbetet favorit” – fjalët e Xavit pas fitores së Barcelonës

Liga e Kampionëve
Pse Raphinha goditi me festën e Neymar kundër PSG para ultrsave të kësaj skuadre

Pse Raphinha goditi me festën e Neymar kundër PSG para ultrsave të kësaj skuadre

Liga e Kampionëve
Notat e lojtarëve, PSG 2-3 Barcelona:  Raphinha lë në hije të gjithë

Notat e lojtarëve, PSG 2-3 Barcelona:  Raphinha lë në hije të gjithë

Liga e Kampionëve
Spektakël, dramë dhe rikthime në rezultat – Barcelona del e buzëqeshur nga udhëtimi në Paris

Spektakël, dramë dhe rikthime në rezultat – Barcelona del e buzëqeshur nga udhëtimi në Paris

Liga e Kampionëve
Vazhdon drama në “Parkun e Princave”, Barcelona rikthen gjithçka

Vazhdon drama në “Parkun e Princave”, Barcelona rikthen gjithçka

Liga e Kampionëve
Pedri super asistim, Raphinha sërish dënon PSG-në – Barcelona barazon shifrat

Pedri super asistim, Raphinha sërish dënon PSG-në – Barcelona barazon shifrat

Liga e Kampionëve
PSG e nis fuqishëm pjesën e dytë, Dembele dhe Vitinha shokojnë Barcelonën

PSG e nis fuqishëm pjesën e dytë, Dembele dhe Vitinha shokojnë Barcelonën

Liga e Kampionëve