LAJMI I FUNDIT:

Zelensky: Rusia shkatërroi rreth 500 kisha dhe objekte fetare të besimeve të ndryshme

Zelensky: Rusia shkatërroi rreth 500 kisha dhe objekte fetare të besimeve të ndryshme

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se gjatë agresionit ushtarak, rusët shkatërruan rreth 500 kisha dhe objekte fetare të besimeve të ndryshme.

Reklama

“Qindra objekte fetare u shkatërruan, u dëmtuan ose u plaçkitën si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës. Të gjitha fetë dhe besimet u prekën, duke përfshirë kishat, xhamitë, sinagogat dhe ndërtesat arsimore dhe administrative të komuniteteve fetare në Ukrainë”, tha Zelensky.

Sipas presidentit të Ukrainës, të gjitha këto janë vetëm objektiva për Rusinë dhe se nuk i sheh ndryshe.

Burri nga Rusia, vajza e të cilit vizatoi pikturë kundër luftës në Ukrainë – dënohet me dy vite burgim
Lexo po ashtu Burri nga Rusia, vajza e të cilit vizatoi pikturë kundër luftës në Ukrainë – dënohet me dy vite burgim

“Por raketat dhe artileria e shtetit terrorist nuk e thyen njerëzimin dhe besimin tonë. Ukraina do të fitojë, jeta do të fitojë”, theksoi Zelensky.

Në anën tjetër, këto ditë në Ukrainë kanë arritur dhjetëra tanke të prodhimit gjerman dhe britanik, përkatësisht Leopard 2 dhe Challenger, për të cilat falënderuan ukrainasit miqtë në Berlin dhe Londër.

U publikuan edhe pamje të këtyre tankeve, të cilat ishin kërkuar nga Kievi nga fillimi i luftës dhe thuhet se do ta ndryshojnë rrjedhën e luftës në këtë vend. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Evropa
Snajperistët ukrainas nga më shumë se një milje eliminojnë me precizitet të paparë ushtarët rusë

Snajperistët ukrainas nga më shumë se një milje eliminojnë me precizitet të paparë ushtarët rusë

Evropa
Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Evropa
Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Botë
Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Botë
Vuçiq thotë se i druhet konfliktit në Kosovë

Vuçiq thotë se i druhet konfliktit në Kosovë

Serbia
Kalo në kategori