LAJMI I FUNDIT:

New York Times tërheq të gjithë korrespondentët nga Rusia, për herë të parë pas më shumë se 100 viteve

New York Times tërheq të gjithë korrespondentët nga Rusia, për herë të parë pas më shumë se 100 viteve

E përditshmja amerikane New York Times (NYT), ka tërhequr korrespondentët e saj nga Rusia, dhe kjo është hera e parë pas më shumë se 100 viteve ku kjo media amerikane nuk do të ketë gazetarë në terren në këtë shtet, shkruan CNN.

Reklama

“Është një ditë e trishtueshme për historinë e New York Times në Moskë. Tërheqja e të gjithë korrespondentëve nga vendi. Atje kemi pasur gazetarë që nga viti 1921, me dy apo tri ndërprerje për shkak të problemeve me viza. As Stalini, e Lufta e Ftohtë nuk na kanë dëbuar nga Rusia”, ka shkruar në Twitter, Neil MacFarquhar, ish-shefi i redaksisë së NYT në Moskë, transmeton Telegrafi.

Kjo tërheqje nga Rusia është zyrtarizuar të martën mbrëma, e si arsye për këtë veprim është ligji i ri i Moskës, që kriminalizon punën e gazetarëve që raportojnë për pushtimin rus në Ukrainë, ku rreptësisht ndalohet përdorimi i fjalës “luftë”.

Ligji i ri në Rusi, kriminalizon raportimin e pavarur dhe të drejtë për luftën që Rusia po e zhvillon në Ukrainë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Rusët pro-ukrainas: Ne vramë një kolonel rus - ai kishte vrarë civilë edhe në Jugosllavi

Rusët pro-ukrainas: Ne vramë një kolonel rus - ai kishte vrarë civilë edhe në Jugosllavi

Botë
A janë këto “shenja” që tregojnë se kundërofensiva e Ukrainës ka filluar?

A janë këto “shenja” që tregojnë se kundërofensiva e Ukrainës ka filluar?

Botë
Kush është Hakan Fidan, kryediplomati i ri i Turqisë?

Kush është Hakan Fidan, kryediplomati i ri i Turqisë?

Turqia
Gjykata serbe dënon me 30 ditë burg shtetasin amerikan që u sulmua në Beograd, sulmuesin e tij me vetëm 15 ditë

Gjykata serbe dënon me 30 ditë burg shtetasin amerikan që u sulmua në Beograd, sulmuesin e tij me vetëm 15 ditë

Serbia
“Ukraina ka mjaftueshëm armë për kundërofensivën ndaj Rusisë”

“Ukraina ka mjaftueshëm armë për kundërofensivën ndaj Rusisë”

Botë
U raportua se ukrainasit përdorën armët belge për luftime brenda territorit të Rusisë, reagon kryeministri Alexander De Croo

U raportua se ukrainasit përdorën armët belge për luftime brenda territorit të Rusisë, reagon kryeministri Alexander De Croo

Evropa
Kalo në kategori