Liverpooli kampion i Evropës – sundon Tottenhamin në Madrid për trofeun e gjashtë në histori

Liverpool, fitues i Ligës së Kampionëve . (Photo by Mike Hewitt/Getty Images)

Liverpooli ka arritur të shënojë fitore në finalen e Ligës së Kampionëve, ndaj Tottenahmit me rezultat 2-0, duke u stolisur me këtë trofe për herë të gjashtë në histori.

Ndeshja nisi me gol. Kjo pasi që pa u mbushur një minutë, u akordua penallti nga gjyqtari slloven Damir Skomina.

Topin në zonë me dorë e preku, Moussa Sissoko, por që kishte kundërshtime të forta nga lojtarët e Tottenham, por që vendin nuk u ndryshua.

Trent Alexander-Arnold (Foto: Laurence Griffiths/Getty Images/Guliver)

Nga pika e bardhë i saktë doli të jetë Mohamed Salah që shënoi për 1-0.

Në minutën e 17-të ishte Alexandre Arnold ai që provoi me një goditje të fortë nga jashtë zone, por shkoi ngjitur me shtyllën e Hugo Loris.

Loja ra në qetësin në mesin e pjesës së parë dhe nuk kishte raste, por luftë po në mes të fushës.

Në minutën e 38-të, Liverpooli provoi edhe një herë, kësaj radhe me Andrew Robertson, por gjuajtja e tij nga 30 metra, u prit nga bukur nga Lloris.

Pamje nga ndeshja . (Photo by Michael Regan/Getty Images)

Tottenhami rastin më të mirë e kishte në kohën shtesë të pjesës së parë, ku gjuajti bukur Cristain Eriksen, por mbi portë.

Rezultati i pjesës së parë, bëri që të pjesa e dytë të zjarrtë më e zjarrtë.

Në minutën e 58-të Tootenham kishte rast të mirë me Heung min Son, por gjuajtja e tij u bllokua nga mbrojtja.

Sadio Mane e Christian Eriksen. (Photo by David Ramos/Getty Images)

Minuta e 68-të sjelli rast të mirë për Liverpooli, ku pas shumë kombinove, Salah pasoi te James Milner që gjuan bukur, por ngjitur me shtyllën.

Në fillim të minutës 70-të të dy skuadrat kishin nga një rast të mirë, por mungoi goditja në fund.

Tottenham në një kundërsulm të shpejtë kanë mundur ta gjejnë golin, por pasimin e Son nuk e ktheu në gol Dele Ali, që gjuajë lehtë në duart e Alisson.

Tottenham – Liverpool . (Photo by Matthias Hangst/Getty Images)

Londinezët nuk i ndalën sulmet. Son provoi i pari, por mbron Alisson, ndërsa nga topi i kthyer Tottenham organizoi përsër një sulm, ku topin erdhi te këmbët e Lucas Moura, por që goditja e tij u prit nga braziliani.

Minuta e 84-të ua ndali zemrat tifozëve, kur Milner ndërhyri në Rose, po ishte jashtë zone. Gjuajtja e bukur e Eriksen u prit nga Alisson.

Divock Origi (Foto: Mike Hewitt/Getty Images/Guliver)

Kur pritej që londinezët të shënonin, në skenë doli Divock Origi që me një gjuajtje të fortë shënoi për 2-0 në minutën e 87-të.

Deri në fund nuk kishte në gola dhe Liverpooli shpallet kampion i Evropë për herë të gjashtë në histori të klubit.

/Telegrafi/

Tottenham – Liverpool  0-2

Shënues: Salah 2′, Origi 87;

Stadiumi: Wanda Metropolitano

Shikues: 52222

Formacionet zyrtare

TottenhamLloris (C), Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose, Winks, Sissoko, Eriksen, Dele, Son, Kane.

LiverpoolAlisson; Arnold, Van Dijk, Matip, Robertson; Fabinho, Henderson, Wijnaldum; Salah, Mane, Firmino.

Karim Benzema kthehet në Real Madrid

Erik ten Hag më në fund reagoi pas paraqitjes mahnitëse të Jadon Sancho në Ligën e Kampionëve

Ancelotti po mendon vendimin e befasishëm, ta lë në stol ndaj Bayernit njërin nga më meritorët e sukseseve këtë sezon