LAJMI I FUNDIT:

Deficiti buxhetor i Shqipërisë u tkurr në 2021, shpenzimet tejkalojnë të ardhurat me 700 milionë euro

Deficiti buxhetor i Shqipërisë u tkurr në 2021, shpenzimet tejkalojnë të ardhurat me 700 milionë euro

Buxheti i Shqipërisë raportoi një deficit prej 85.8 miliardë lekësh [701 milionë euro] në vitin 2021, më i ulët se hendeku buxhetor prej 110.6 miliardë lekësh [896 milionë euro] i regjistruar një vit më parë.

Reklama

Të ardhurat buxhetore panë një rritje vjetore prej 19.9 për qind në fund të vitit duke regjistruar një vlerë të përgjithshme prej 510 miliardë lekësh [4.1 miliardë euro], ndërsa shpenzimet arritën nivelin 596 miliardë lekë [4.8 miliardë euro], me një rritje prej 11.1 për qind krahasuar me vitin 2020.

Sipas të dhënave të publikuara në faqen e ministrisë së financave, të ardhurat e përgjithshme tatimore u rritën me 19.3 për qind në krahasim me vitin 2020 duke arritur vlerën 475.6 miliardë lekë [3.9 miliardë euro].

Ndërsa të ardhurat nga tatimi mbi vlerën e shtuar arritën nivelin 161.5 miliardë lekë [1.3 miliardë euro], me një rritje vjetore prej 23.9 për qind.

Në buxhetin e vitit 2021, qeveria shqiptare ka parashikuar rritje ekonomike prej 8.7 për qind dhe deficit buxhetor 120.5 miliardë lekë [977 milionë euro], ose 6.9 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Këshilltari i Kurtit i reagon Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

Këshilltari i Kurtit i reagon Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

Politikë
Krasniqi për takimin me Escobarin: Do të jetë ditë ogurzezë për Kosovën nëse SHBA përdor zyrtarisht fjalën “sanksion

Krasniqi për takimin me Escobarin: Do të jetë ditë ogurzezë për Kosovën nëse SHBA përdor zyrtarisht fjalën “sanksion"

Politikë
Përplasje e ashpër me fyerje ndërmjet Bahtirit dhe Matoshit

Përplasje e ashpër me fyerje ndërmjet Bahtirit dhe Matoshit

Lajme
Walker: Presioni që po i bëhet Kosovës është i padrejtë, serbët vazhdojnë të marrin urdhra nga Beogradi

Walker: Presioni që po i bëhet Kosovës është i padrejtë, serbët vazhdojnë të marrin urdhra nga Beogradi

Politikë
Surroi: Ka paralajmërim rikthimi

Surroi: Ka paralajmërim rikthimi "gjeneralësh më të mirë" amerikanë në dialog

Lajme
Vdes shoferi i cili u aksidentua në rrugën Skënderaj – Drenas

Vdes shoferi i cili u aksidentua në rrugën Skënderaj – Drenas

Kronika e Zezë
Kalo në kategori