0Shares

Shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë kanë krijuar anodën nano-silikon, komponentë e rëndësishme e baterisë, e cila jep më shumë energji.

Kur të përdoret me bateritë litium-jon, anoda nano-silikon mund të ruajnë katër herë më shumë energji në raport me anodat konvencionale, transmeton KosovaPress.

Edhe me programet më të avancuara, miliarda shishe përfundojnë në deponi çdo vit. Megjithatë, ato përmbajnë dioksid silicium, komponentin kryesor të anodës, kështu që mbetjet bëhen pjesë e super baterisë.

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)