Shtetet e Bashkuara vendosën të premten sanksione gjithëpërfshirëse ndaj Rusisë lidhur me aneksimin e deklaruar të një pjese të Ukrainës, sanksionet kanë në cak qindra njerëz dhe kompani, duke përfshirë ata në kompleksin ushtarak-industrial të Rusisë dhe anëtarët e legjislativit.

Vendimi i SHBA-së vjen pasi presidenti rus, Vladimir Putin shpalli të premten aneksimin më të madh në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, duke shpallur sundimin rus mbi 15 për qind të Ukrainës, transmeton Telegrafi.

“Ne nuk do të qëndrojmë pranë ndërsa Putini përpiqet me mashtrim të aneksojë pjesë të Ukrainës”, tha Sekretarja e Thesarit, Janet Yellen në një deklaratë.

Reklama

“Shtetet e Bashkuara kundërshtojnë pa mëdyshje përpjekjen mashtruese të Rusisë për të ndryshuar kufijtë e njohur ndërkombëtarisht të Ukrainës, duke përfshirë mbajtjen e “referendumeve” të rreme”, tha në një deklaratë Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Reklama

Departamenti Amerikan i Thesarit tha se vendosi sanksione ndaj 14 personave në kompleksin ushtarako-industrial të Rusisë, dy drejtuesve të bankës qendrore të vendit, anëtarëve të familjeve të zyrtarëve të lartë dhe 278 anëtarëve të legjislativit të Rusisë “për mundësimin e referendumeve të rreme të Rusisë dhe përpjekjes për të aneksuar territorin sovran të Ukrainës”.

Thesari lëshoi gjithashtu udhëzime duke paralajmëruar për një rrezik të shtuar të sanksioneve ndaj atyre jashtë Rusisë nëse ata ofrojnë mbështetje politike ose ekonomike për Moskën.

Reklama

Midis atyre të caktuar ishin zëvendëskryeministri Alexander Novak; 109 anëtarë të Dumës së Shtetit; Këshilli i Federatës së Asamblesë Federale të Rusisë dhe 169 anëtarë të tij; dhe guvernatorja e Bankës Qendrore të Rusisë, Elvira Nabiullina. /Telegrafi/