0Shares

Sipas një kumtese të Lëvizjes Vetëvendosje, xhandarmëria serbe filloi aksionin për largimin e lapidarit për dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, vetëm tri ditë pas takimit të zëdhënësit të Milosevicit, Ivica Dacicit, si dhe kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi. Nga VV thonë se ishin pazaret e Thaçit ato që çuan në heqjen e lapidarit të Luginës së Preshevës.

“Në anën tjetër, ashtu siç edhe kishte pranuar koncesionet, Kryeministri Thaçi reagoi me një komunikatë të dobët për media. Ngjashëm edhe Tirana zyrtare u mjaftua me deklarata konstatuese”.

Në mungesë të veprimeve shtetërore të Kosovës, në media dhe rrjete sociale kanë qarkulluar thirrje të ndryshme për revanshizëm në caqe të ndryshme brenda Kosovës. Sipas VV-së, përderisa zemërimi është i kuptueshëm, çfarëdo revanshizmi nuk e përmirëson situatën e shqiptarëve në Luginën e Preshevës dhe e dobëson pozicionin e Kosovës.

“Ky zemërim duhet të shndërrohet në trysni ndaj përgjegjësit kryesorë në Kosovë, qeverisë Thaçi”, thuhet në kumtesë. “Akti i Dacicit, Nikolicit e Vucici nuk është befasi për Lëvizjen Vetëvendosje! Në fakt, nuk ka kurrfarë arsye racionale të pritej që pasardhësit e Milosevicit e Seselit të veprojnë ndryshe. Të vetmit që kanë pritur diçka tjetër janë partnerët negociator të Dacicit në qeverinë e Kosovës”.

Ajo çka është joracionale për VV-në, është vazhdimi i procesit negociator. Prandaj, sipas tyre, kundërpërgjigja shtetërore dhe reciproke e Kosovës do të ishte: Ndërprerja e menjëhershme e procesit negociator të Kosovës me Serbinë; sthimi i rezolutës së Kuvendit për reciprocitet të plotë politik, ekonomik e tregtar me Serbinë që menjëherë do të sillte tek ndalimi i mallrave serbe në Kosovë; shtimi i veprimeve për shtrirjen e sovranitetit të plotë të Republikës së Kosovës në gjithë territorin e Kosovës.

“Popullata shqiptare në luginën e Preshevës duhet të fillojë protestat paqësore e gjithpopullore për të drejtat e shqiptarëve në Luginë. Populli shqiptar në të gjitha trevat tjera shqiptare duhet të solidarizohet me popullin e Luginës. Presioni qytetar duhet të shtohet drejt qeverive në Tiranë e Prishtinë për t’i mbrojtur të drejtat e shqiptarëve në Luginë me veprime konkrete institucionale, materiale e financiare”, thuhet ndër të tjera në kumtesë. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)