LAJMI I FUNDIT:

Edhe pse po zhvillohen luftime të ashpra, luftëtari çeçen që i është bashkuar ukrainasve  – gjen kohë të falet në Bakhmut

Edhe pse po zhvillohen luftime të ashpra, luftëtari çeçen që i është bashkuar ukrainasve  – gjen kohë të falet në Bakhmut

Një video që është shfaqur në rrjetet sociale, luftëtari çeçen që lufton në radhët e ushtrisë ukrainase, shihet duke u falur në qytetin e Bakhmutit, atje ku akoma po vazhdojnë luftimet e ashpra.

Reklama

Edhe pse kur përmenden luftëtarët çeçenë në Ukrainë asocion tek Ramzan Kadyrov njeriu i “dëgjueshëm” i Vladimir Putinit, jo të gjithë janë pjesë e njësive të tij famëkeqe.

Ka prej atyre që luftojnë me ukrainasit për çlirimin e Ukrainës, e shumë grupacione tashmë i janë bashkuar Kievit në luftën kundër forcave ruse, siç është batalioni Dzhokhar Dudayev, transmeton Telegrafi.

Duke pastruar minat me dorë, fermerët në Ukrainë rrezikojnë jetën e tyre për sezonin e mbjelljes
Lexo po ashtu Duke pastruar minat me dorë, fermerët në Ukrainë rrezikojnë jetën e tyre për sezonin e mbjelljes

Ky formacion ushtarak mban emrin e politikanit të njohur dhe presidentit të parë të Çeçenisë së pavarur Dzhokhar Dudayev, i cili udhëhoqi vendin gjatë luftës së parë çeçene, e që në vitin 1996 e vranë forcat ruse.

Në anën tjetër, rusët po vazhdojnë sulmet në qytetin e Bakhmutit, duke tentuar ta marrin nën kontroll dhe të zmbrapsin ukrainasit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Evropa
Snajperistët ukrainas nga më shumë se një milje eliminojnë me precizitet të paparë ushtarët rusë

Snajperistët ukrainas nga më shumë se një milje eliminojnë me precizitet të paparë ushtarët rusë

Evropa
Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Evropa
Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Botë
Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Botë
Vuçiq thotë se i druhet konfliktit në Kosovë

Vuçiq thotë se i druhet konfliktit në Kosovë

Serbia
Kalo në kategori