LAJMI I FUNDIT:

Arriti në Spanjë pas pesë viteve që i kaloi në ekzil, ish-ministrja katalunase arrestohet menjëherë

Arriti në Spanjë pas pesë viteve që i kaloi në ekzil, ish-ministrja katalunase arrestohet menjëherë

Ish-ministrja katalanase dhe eurodeputetja aktuale Clara Ponsati, u arrestua me rastin e kthimit e saj në Spanjë, pasi kaloi pesë vjet në ekzil në Skoci dhe Belgjikë.

Reklama

Pavarësisht se ndaj saj kishte një urdhër-arrest të hapur për rolin e saj në referendumin e pavarësisë së Katalonisë që u organizua në vitin 2017, Ponsati u kthye në Barcelonë, transmeton Telegrafi.

Para arrestimit, ajo tha se Spanja nuk ka të drejtë ta arrestojë, duke qenë se ka imunitet si deputete e Parlamentit Evropian.

“Nëse më ndaloni, do të duhet të përballeni me pasojat. Unë nuk ua njoh juridiksionin e gjyqtarëve. Nëse ka arrest, ne do të reagojmë”, tha Ponsati në konferencën për shtyp.

Pasi iu drejtua mediave, Ponsati vendosi të shëtiste nëpër rrugët e Barcelonës, kur iu afrua një pjesëtar i shërbimit të policisë Mossos.

“Inspektori iu afrua dhe i tregoi distinktivin e tij, të cilit ajo iu përgjigj duke i treguar akreditimin si deputete e Parlamentit Evropian. Pas diskutimit, ajo pranoi të hipte në veturë dhe u transferua në pallatin e drejtësisë”, shkruan El. Pais.

Me rastin e arrestimit të Ponsatit, një tjetër eurodeputet në arrati, Carles Puigdemont, foli dhe tha se arrestimi i Ponsatit ishte shkelje e të drejtave themelore.

“Presidentja e Parlamentit Evropian nuk mund t’i shikojë gjërat nga ana siç po bën tani”, tha Puidgemont.

Megjithatë, ndryshe nga zyrtarët e tjerë katalanas që morën pjesë në organizimin e referendumit, Ponsati nuk përballet me dënim me burg duke pasur parasysh se gjykata e akuzon për veprën penale të “mosbindjes”, që nënkupton ndalimin e funksioneve publike. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Evropa
Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Botë
Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Botë
Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë veturave në Kiev

Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë veturave në Kiev

Evropa
Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Amerika
Vuçiq thotë se i druhet konfliktit në Kosovë

Vuçiq thotë se i druhet konfliktit në Kosovë

Serbia
Kalo në kategori