LAJMI I FUNDIT:

Katalonia

123 Artikuj

Referendum për pavarësi, njëri nga kushtet e katalunasve për ta votuar qeverinë e re spanjolle

Referendum për pavarësi, njëri nga kushtet e katalunasve për ta votuar qeverinë e re spanjolle

Evropa
Eurodeputetët thirrje pesëshes së BE-së: Njihni Kosovën

Eurodeputetët thirrje pesëshes së BE-së: Njihni Kosovën

Kosovë
Arriti në Spanjë pas pesë viteve që i kaloi në ekzil, ish-ministrja katalunase arrestohet menjëherë

Arriti në Spanjë pas pesë viteve që i kaloi në ekzil, ish-ministrja katalunase arrestohet menjëherë

Evropa
Spanja heq poshtë akuzat për rebelim kundër ish-udhëheqësit katalanas

Spanja heq poshtë akuzat për rebelim kundër ish-udhëheqësit katalanas

Evropa
I vjen keq që Spanja nuk e ka njohur Kosovën, Kurti: Dikush krijoi analogji të gabuar me Kataloninë

I vjen keq që Spanja nuk e ka njohur Kosovën, Kurti: Dikush krijoi analogji të gabuar me Kataloninë

Kosovë
Spanja kërkon që katalonishtja të jetë gjuhë zyrtare në Parlamentin Evropian – ajo do të bëhej gjuha e parë rajonale në PE

Spanja kërkon që katalonishtja të jetë gjuhë zyrtare në Parlamentin Evropian – ajo do të bëhej gjuha e parë rajonale në PE

Evropa
Gjykata italiane refuzon ekstradimin e udhëheqësit katalanas në Spanjë

Gjykata italiane refuzon ekstradimin e udhëheqësit katalanas në Spanjë

Nga Bota
‘Vice’ publikon videon “Brenda kryeqytetit evropian të kanabisit” – Aty ky shqiptarët drejtojnë gjithçka – flasin kultivuesit, trafikuesit dhe policia

‘Vice’ publikon videon “Brenda kryeqytetit evropian të kanabisit” – Aty ky shqiptarët drejtojnë gjithçka – flasin kultivuesit, trafikuesit dhe policia

Evropa
Papa Françesku në Kataloni përmend Kosovën, thotë se Spanja duhet ta merr shembull

Papa Françesku në Kataloni përmend Kosovën, thotë se Spanja duhet ta merr shembull

Kosovë
Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Evropa
Policia katalunase ndaloi shoferin për vozitje në drejtim të gabuar të autostradës, brenda i  gjejnë partnerin e vdekur

Policia katalunase ndaloi shoferin për vozitje në drejtim të gabuar të autostradës, brenda i  gjejnë partnerin e vdekur

Evropa
Mijëra katalunas protestuan për pavarësi, dogjën një lodër me imazh të mbretit Filip të Spanjës

Mijëra katalunas protestuan për pavarësi, dogjën një lodër me imazh të mbretit Filip të Spanjës

Nga Bota
Rikthehet fuqishëm coronavirusi në Kataloni: Mbyllen sërish klubet e natës, baret e restorantet

Rikthehet fuqishëm coronavirusi në Kataloni: Mbyllen sërish klubet e natës, baret e restorantet

Nga Bota
Protestuesit bllokuan një autostradë në Kataloni – përveç vendosjes së barrikadave, ata dogjën gomat e makinave

Protestuesit bllokuan një autostradë në Kataloni – përveç vendosjes së barrikadave, ata dogjën gomat e makinave

Nga Bota
Parlamenti katalanas miraton propozimin për vetëvendosje

Parlamenti katalanas miraton propozimin për vetëvendosje

Nga Bota
Dhunë në rrugët e Barcelonës, derisa mbështetës katalunas pro-pavarësisë dalin në rrugë dhe përleshen me policinë

Dhunë në rrugët e Barcelonës, derisa mbështetës katalunas pro-pavarësisë dalin në rrugë dhe përleshen me policinë

Nga Bota
Vazhdon kaosi në rrugët e Barcelonës, konfrontimet mes policisë dhe demonstruesve çdo herë më të ashpra – arrestohen 194 e qindra tjerë lëndohen

Vazhdon kaosi në rrugët e Barcelonës, konfrontimet mes policisë dhe demonstruesve çdo herë më të ashpra – arrestohen 194 e qindra tjerë lëndohen

Nga Bota
Barcelona mbushet me demonstrues, mbi gjysmë milioni katalonas dalin nëpër rrugë – hedhin gurë, shishe e gaz lotsjellës

Barcelona mbushet me demonstrues, mbi gjysmë milioni katalonas dalin nëpër rrugë – hedhin gurë, shishe e gaz lotsjellës

Nga Bota
Bllokohet Barcelona, anulohen fluturimet dhe mbyllen pikëkalimet kufitare – edhe rrugët

Bllokohet Barcelona, anulohen fluturimet dhe mbyllen pikëkalimet kufitare – edhe rrugët

Nga Bota
51 persona të arrestuar pas dhunës në Kataloni

51 persona të arrestuar pas dhunës në Kataloni

Nga Bota
Spanja lëshon urdhërarrest të ri për ish-presidentin e Katalonjës

Spanja lëshon urdhërarrest të ri për ish-presidentin e Katalonjës

Nga Bota
Gjykata e Lartë e Spanjës, dënon me 13 vite burgim ish-nënkryetarin e Katalonisë

Gjykata e Lartë e Spanjës, dënon me 13 vite burgim ish-nënkryetarin e Katalonisë

Nga Bota
Separatistët katalanas fitojnë Bashkinë e Barcelonës në Spanjë

Separatistët katalanas fitojnë Bashkinë e Barcelonës në Spanjë

Nga Bota
Pozonin para objektivit të aparatit, rrufeja godet shkëmbin nën këmbët e tyre – çifti shpëton mrekullisht (Video)

Pozonin para objektivit të aparatit, rrufeja godet shkëmbin nën këmbët e tyre – çifti shpëton mrekullisht (Video)

Interesante