LA Lakers fitojnë thellë përballjen e parë finale ndaj Miami Heat

Los Angeles Lakers kanë triumfuar ndaj Miami Heat me rezultat 116-98 në ndeshjen e parë finale në NBA.

Finalja e parë e madhe e NBA e zhvilluar në AdventHealth Arena të Orlandos ka përfunduar me fitoren e Lakers, të cilët janë treguar të fortë për Heat.

Ekipi nga Los Angeles ka arritur të tregojë forcën e tyre në pjesën e parë, edhe pse çereku i parë ishte shumë i baraspeshuar duke u mbyllur me rezultat 31-28.

Në çerekun e dytë, Lakers treguar krejtësisht tjetër fytyrë duke fituar thellë 34-20 dhe duke shkuar në pushim me epërsi 65-48.

Fillimi i pjesës së dytë apo çereku i tretë ishte vendimtar në fitoren e Lakers, të cilët u treguan përsëri arrë e fortë për Heat.

Lakers në këtë çerek fituan me rezultat 28-19, duke e quar rezultatin e përgjithshëm në 83-67.

Në periodën e fundit, Heat arritën të kthehen në lojë duke triumfuar 31-23, por kjo nuk i mjaftoi pasi në fund u mposhtën 116-98.

Më të dalluarit te Lakers në këtë ndeshje ishin Anthony Davis me 35 pikë e 9 kërcime dhe Lebron James me 25 pikë 13 kërcime e 9 asistime, ndërsa te Miami më i miri ishte Jimmy Butler me 23 pikë e 5 asistime.

Ndeshja e dytë finale pritet të zhvillohet të premten mbrëma në arenën e njëjtë në Orlando. /Telegrafi/

VAR sinjalizoi për kartonin e kuq

VAR sinjalizoi për kartonin e kuq "më të keq në histori" në ligën e Francës, ndërsa tifozët thonë 'ne menduam se Liga Premier ishte keq'

Çmenduria e Ozil: Ngritë 50 kilogramë me një dorë dhe 50 me tjetrën -

Çmenduria e Ozil: Ngritë 50 kilogramë me një dorë dhe 50 me tjetrën - "bishë" në transformim trupor

Nga Spanja raportojnë se Lunin ka arritur marrëveshje me gjigantin e Ligës Premier

Lojtari i harruar i Liverpoolit, i cili iu bashkua klubit pesë vjet më parë pritet të shkëlqejë nën urdhrat e Arne Slot

Pas Salah-Klopp, Erling Haaland konfrontohet me Pep Guardiolan

Ish-futbollisti që e la karrierën profesioniste për t'u bërë luftëtar në UFC tani po shpartallon kundërshtarët