LAJMI I FUNDIT:

Gazeta amerikane Bloomberg: Mercenarët e Wagnerit po tërhiqen nga Ukraina

Gazeta amerikane Bloomberg: Mercenarët e Wagnerit po tërhiqen nga Ukraina

Themeluesi i grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, po përgatitet të reduktojë operacionet e saja në Ukrainë.

Reklama

Kështu ka raportuar mediumi amerikan, Bloomberg, duke cituar burime të mirinformuara.

Prigozhinit po lufton me mungesën e mercenarëve dhe municionit në Ukrainë pasi iu ndalua rekrutimi nga burgjet ruse dhe furnizimi me armatim.

Trupat e Wagnerit deri më tani kanë dështuar të në objektivin e tyre kryesor – qytetin ukrainas të Bakhmut – me gjithë përpjekjet dhe humbjet marramendëse.

Tani, Wagner po planifikon të zhvendosë fokusin përsëri në Afrikë, thanë burimet.

Ndryshe, Prigozhin kohët e fundit ishte parë si pasardhës i presidentit rus, Vladimir Putin. Ky i fundit raportohet se ka urdhëruar që të minimizohet suksesi i Wagnerit. /Telegrafi/