LAJMI I FUNDIT:

Kripa

92 Artikuj

Kripa është një nga “vdekjet e bardha”: Mos e teproni dhe me çfarë mund ta zëvendësoni

Kripa është një nga “vdekjet e bardha”: Mos e teproni dhe me çfarë mund ta zëvendësoni

Ushqimi dhe Dieta
Pesë simptoma të pazakonta që po konsumoni shumë natrium

Pesë simptoma të pazakonta që po konsumoni shumë natrium

Ushqimi dhe Dieta
Hiqeni rriqrën duke përdorur kripën e tryezës në një mënyrë shumë të lehtë dhe efikase

Hiqeni rriqrën duke përdorur kripën e tryezës në një mënyrë shumë të lehtë dhe efikase

Të tjera
Çfarë i mungon trupit nëse hani papritur ushqim të kripur: Arsyeja mund të jetë edhe një sëmundje e rëndë

Çfarë i mungon trupit nëse hani papritur ushqim të kripur: Arsyeja mund të jetë edhe një sëmundje e rëndë

Këshilla mjekësore
Duhet ose jo të kriposet uji gjatë gatimit të vezëve

Duhet ose jo të kriposet uji gjatë gatimit të vezëve

Bëje vet
Mjeku: Reduktoni kripën në 5 gramë në ditë, shpëtoni nga sëmundjet

Mjeku: Reduktoni kripën në 5 gramë në ditë, shpëtoni nga sëmundjet

Shqipëri
Shtatë truqe me kripë: Pastron hekurin, pastron gypat, eliminon njollat

Shtatë truqe me kripë: Pastron hekurin, pastron gypat, eliminon njollat

Bëje vet
Tharja e gojës, dhimbja e kokës, hipertensioni, urinimi i shpeshtë… marrja e tepërt e këtij produkti  mund t’ju shkaktojë probleme

Tharja e gojës, dhimbja e kokës, hipertensioni, urinimi i shpeshtë… marrja e tepërt e këtij produkti mund t’ju shkaktojë probleme

Të njohim produktet
Konsumimi i tepërt i kripës mund të dobësojë imunitetin, konstaton një hulumtim i ri

Konsumimi i tepërt i kripës mund të dobësojë imunitetin, konstaton një hulumtim i ri

Shëndetësi Lajme
Speca pikantë në mustardë: Sallata më e mirë dimërore!

Speca pikantë në mustardë: Sallata më e mirë dimërore!

Sallata
Kardiologët tregojnë ushqimet më të këqija për shëndetin e zemrës

Kardiologët tregojnë ushqimet më të këqija për shëndetin e zemrës

Shëndetësi Lajme
Arsyet pse trupi juaj “kërkon” kripë

Arsyet pse trupi juaj “kërkon” kripë

Këshilla mjekësore
Reduktimi i marrjes së kripës me vetëm një gram do të parandalonte miliona sulme në zemër

Reduktimi i marrjes së kripës me vetëm një gram do të parandalonte miliona sulme në zemër

Shëndetësi Lajme
Nëntë prodhime alternative për pastrimin e shtëpisë

Nëntë prodhime alternative për pastrimin e shtëpisë

Bëje vet
Çfarë është kripa e gjelbër? Një udhëzues për alternativën e kripës së tryezës me natrium të ulët

Çfarë është kripa e gjelbër? Një udhëzues për alternativën e kripës së tryezës me natrium të ulët

Të njohim produktet
Shtimi i këtij elementi në kafenë tuaj do të ndihmojë në luftimin e inflamacionit dhe do t’i japë shëndetit tuaj një nxitje të madhe

Shtimi i këtij elementi në kafenë tuaj do të ndihmojë në luftimin e inflamacionit dhe do t’i japë shëndetit tuaj një nxitje të madhe

Të tjera
Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

Shëndetësi Lajme
Tri ushqime që nuk duhet t’i konsumoni nëse keni çrregullim bipolar

Tri ushqime që nuk duhet t’i konsumoni nëse keni çrregullim bipolar

Këshilla mjekësore
Japonezët shpikin shkopinjtë “elektrikë” që e bëjnë ushqimin të duket më i kripur

Japonezët shpikin shkopinjtë “elektrikë” që e bëjnë ushqimin të duket më i kripur

Lajme Teknologji
Kosova ndalon eksportin e përkohshëm të drithërave, miellit, vajit ushqimor, sheqerit dhe kripës

Kosova ndalon eksportin e përkohshëm të drithërave, miellit, vajit ushqimor, sheqerit dhe kripës

Bujqësi
Shmangeni këtë përbërës nëse nuk dëshironi të zgjoheni gjatë natës për të urinuar

Shmangeni këtë përbërës nëse nuk dëshironi të zgjoheni gjatë natës për të urinuar

Shëndetësi Lajme
Si t’i shëroni flluskat e këmbës brenda nate

Si t’i shëroni flluskat e këmbës brenda nate

Mjekësi alternative
Hiqni shtresat e gëlqeres në mënyrën më të thjeshtë: Gjithçka që ju nevojitet është një grejpfrut dhe kripa

Hiqni shtresat e gëlqeres në mënyrën më të thjeshtë: Gjithçka që ju nevojitet është një grejpfrut dhe kripa

Bëje vet
Përzgjedhja e ushqimeve të duhura në mëngjes për shëndetin e veshkave

Përzgjedhja e ushqimeve të duhura në mëngjes për shëndetin e veshkave

Të njohim produktet