Në Sllovaki, 1.785 raste të reja të coronavirusit janë konfirmuar në 24 orët e fundit dhe 93 njerëz kanë vdekur.

Që nga seksioni i fundit, janë kryer 11,018 teste PCR. 147.276 njerëz u testuan me analiza të shpejta të antigjenit, nga të cilat 2,145 ishin pozitive, raporton agjencia e lajmeve sllovake TASR.

Aktualisht 3.285 pacientë janë të shtrirë në spitale, nga të cilët 322 janë në një aparat respirator.

Që nga fillimi i epidemisë në Sllovaki, 233.027 raste të coronavirusit janë konfirmuar dhe 3.894 njerëz kanë vdekur. /KP/