LAJMI I FUNDIT:
Coronavirus

Coronavirus

25258 Artikuj

Info

Cilat janë simptomat e një personi të infektuar me coronavirus?
Simptomat varen nga virusi, por shenjat e zakonshme përfshijnë simptomat e aparatit të frymëmarrjes: ethe, kollë, gulçim dhe vështirësi në frymëmarrje. Në raste më të rënda, infeksioni mund të shkaktojë pneumoni, sindromë të rëndë respiratore akute, insuficiencë të veshkave, madje edhe vdekje.

Çfarë duhet të bëj për t’u mbrojtur?
Rekomandimet standarde për të zvogëluar ekspozimin dhe transmetimin e një sërë sëmundjesh përfshijnë: ruajtjen e higjienës së duarve dhe të frymëmarrjes, praktikat e higjienës ushqimore, si dhe kur është e mundur shmangia e kontakteve të ngushta me çdo person që shfaq simptoma të sëmundjeve respiratore, si kollë apo teshtitje.

Zbulohen dy efekte anësore shumë të rralla që i shkakton vaksina kundër coronavirusit

Zbulohen dy efekte anësore shumë të rralla që i shkakton vaksina kundër coronavirusit

Shkencë
Bill Gates zbuloi se për cilën teori konspirative njerëzit e ndaluan atë në rrugë dhe e akuzuan ashpër

Bill Gates zbuloi se për cilën teori konspirative njerëzit e ndaluan atë në rrugë dhe e akuzuan ashpër

Kuriozitete
OBSH bën thirrje për nënshkrim të “traktatit të pandemisë” për t’u përgatitur për ‘Sëmundjen X – 20 herë më vdekjeprurëse se COVID-19″

OBSH bën thirrje për nënshkrim të “traktatit të pandemisë” për t’u përgatitur për ‘Sëmundjen X – 20 herë më vdekjeprurëse se COVID-19″

Nga Bota
Cilat janë rreziqet kryesore gjeopolitike këtë vit?

Cilat janë rreziqet kryesore gjeopolitike këtë vit?

Evropa
Kinezët testuan një lloj coronavirusi që shkakton vdekjen e menjëhershme, tronditet komuniteti shkencor

Kinezët testuan një lloj coronavirusi që shkakton vdekjen e menjëhershme, tronditet komuniteti shkencor

Shkencë
COVID-19 ende përbën një kërcënim vdekjeprurës, paralajmëron OBSH

COVID-19 ende përbën një kërcënim vdekjeprurës, paralajmëron OBSH

Nga Bota
Shënohet viktima e parë nga gripi në Shqipëri

Shënohet viktima e parë nga gripi në Shqipëri

Shqipëri
Shtohen virozat në Shqipëri, Tomini: Kemi rreth 11 mijë raste me infeksione respiratore në javë

Shtohen virozat në Shqipëri, Tomini: Kemi rreth 11 mijë raste me infeksione respiratore në javë

Shqipëri
Rritja e rasteve me COVID-19 rikthen bartjen e maskave në disa spitale në SHBA

Rritja e rasteve me COVID-19 rikthen bartjen e maskave në disa spitale në SHBA

Amerika
Valë infektimesh nga gripi në Shqipëri, rekomandohet vendosja e maskave ku ka grumbullime

Valë infektimesh nga gripi në Shqipëri, rekomandohet vendosja e maskave ku ka grumbullime

Shqipëri
COVID-19, lija e majmunit, mushkonjat,…: Çfarë kërcënimesh shëndetësore mund të na sjellë viti 2024?

COVID-19, lija e majmunit, mushkonjat,…: Çfarë kërcënimesh shëndetësore mund të na sjellë viti 2024?

Nga Bota
Ngjarjet më të rëndësishme botërore që shënuan vitin 2023

Ngjarjet më të rëndësishme botërore që shënuan vitin 2023

Nga Bota
Një variant i ri i coronavirusit po përhapet me shpejtësi në SHBA, Indi dhe Kinë

Një variant i ri i coronavirusit po përhapet me shpejtësi në SHBA, Indi dhe Kinë

Nga Bota
Zvicra është në mes të një vale të coronavirusit

Zvicra është në mes të një vale të coronavirusit

Evropa
Pfizer padit Hungarinë, refuzoi të paguajë 60 milionë euro për vaksinat e coronavirusit

Pfizer padit Hungarinë, refuzoi të paguajë 60 milionë euro për vaksinat e coronavirusit

Evropa
Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Tenis
Slloveni, dorëzuesit i cili u gjobit duke ngrënë burek gjatë pandemisë COVID-19 – tani do t’i kthehen paratë

Slloveni, dorëzuesit i cili u gjobit duke ngrënë burek gjatë pandemisë COVID-19 – tani do t’i kthehen paratë

Sllovenia
Deklarata skandaloze e Rishi Sunak u zbulua në hetimin për COVID-19: Njerëzit thjesht duhet të lejohen të vdesin

Deklarata skandaloze e Rishi Sunak u zbulua në hetimin për COVID-19: Njerëzit thjesht duhet të lejohen të vdesin

Evropa
Kurti thotë se pandemia COVID-19 ia “konsumoi” një vit të qeverisjes

Kurti thotë se pandemia COVID-19 ia “konsumoi” një vit të qeverisjes

Kosovë
Boris Johnson pyeti shkencëtarët nëse coronavirusi mund të vritet me tharëse flokësh

Boris Johnson pyeti shkencëtarët nëse coronavirusi mund të vritet me tharëse flokësh

Evropa
Universiteti i Oksfordit zhvillon një mjet me Inteligjencë Artificiale për të gjurmuar variantet e viruseve

Universiteti i Oksfordit zhvillon një mjet me Inteligjencë Artificiale për të gjurmuar variantet e viruseve

Lajme Teknologji
Në Shqipëri, rritet numri i rasteve të fëmijëve me COVID-19

Në Shqipëri, rritet numri i rasteve të fëmijëve me COVID-19

Shqipëri
Çmimi Nobel për Mjekësi i ndahet Katalin Kariko dhe Drew Weissman për hulumtimin që hapi rrugë për vaksinën kundër Covid-19

Çmimi Nobel për Mjekësi i ndahet Katalin Kariko dhe Drew Weissman për hulumtimin që hapi rrugë për vaksinën kundër Covid-19

Nga Bota
Tregtia botërore bie me ritmin më të shpejtë që nga pandemia COVID-19

Tregtia botërore bie me ritmin më të shpejtë që nga pandemia COVID-19

Botë