LAJMI I FUNDIT:

Pfizer padit Hungarinë, refuzoi të paguajë 60 milionë euro për vaksinat e coronavirusit

Pfizer padit Hungarinë, refuzoi të paguajë 60 milionë euro për vaksinat e coronavirusit

Kompania farmaceutike amerikane, Pfizer dhe partneri i saj, Biontech kanë nisur procedurat ligjore kundër Qeverisë së Hungarisë për vaksinat kundër COVID-19.

Zëdhënësi i Pfizerit konfirmoi rastin, i cili është në një gjykatë belge dhe theksoi se “po vazhdojnë bisedimet me qeverinë në Budapest”.

Sipas padisë, rezulton se hungarezët kanë refuzuar të paguajnë tre milionë doza të vaksinave, të cilat kapin vlerën e rreth 60 milionë eurove, raporton politico.

Mosmarrëveshja filloi kur Hungaria informoi Pfizerin në muajin nëntor të vitit 2022 se nuk e kishte ndërmend të paguante, duke arsyetuar me konfliktin në Ukrainë.

Padia e Pfizerit kundër Hungarisë është identike me atë të ngritur kundër Polonisë. Në të dyja rastet, vendet u paditën pasi refuzuan të paguajnë për vaksinat.

Pfizer paditi Poloninë se refuzoi 60 milionë doza të vaksinës, të cilat i kishte porositur në muajin prill të vitit të kaluar. Kompania amerikane pretendon se shteti polak u ka borxh 1.2 miliard euro.

Të dyja rastet i shtohen një numri në rritje të veprimeve ligjore që lidhen me përpjekjet e Bashkimit Evropian për të siguruar sa më shumë vaksina të jetë e mundur në epokën e pandemisë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Evropa
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Evropa
Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Evropa
Kalo në kategori