Në dy samitet e ardhshme kyçe, G7 dhe NATO, liderët perëndimorë do të përpiqen të afrojnë sa më shumë radhët në raport me Moskën, sepse lufta në Ukrainë, e cila nuk ka fund në horizont, mund të rrezikojë unitetin e tyre.

Udhëheqësit e fuqive të mëdha, përfshirë presidentin amerikan, Joe Biden, do të takohen në alpet bavareze për mbledhjen vjetore të shtatë vendeve më të industrializuara të botës (G7).

SHBA bllokon 1200 dhoma hoteli në Madrid për Samitin e NATO-s SHBA bllokon 1200 dhoma hoteli në Madrid për Samitin e NATO-s

Grupi përbëhet nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja, Mbretëria e Bashkuar, Japonia, Franca, Italia dhe Gjermania.

Vazhdimi i mbështetjes për Ukrainën, katër muaj pas fillimit të ofensivës ruse, do të jetë në qendër të takimit, si dhe samiti dyditor i NATO-s që fillon më 28 qershor në Madrid.

Kancelari Olaf Scholz, mikpritës i samitit të G7, kujtoi këtë javë se mbështetja për Ukrainën do të kërkonte “këmbëngulje”.

“Është e vërtetë që ne jemi ende larg negociatave midis Ukrainës dhe Rusisë, sepse Putini ende beson në mundësinë e paqes së diktuar”, tha Scholz, duke shtuar se prandaj ishte edhe më e rëndësishme që “të qëndrojmë në rrugën e duhur, me sanksionet tona financiare, mbështetjen për Ukrainën dhe furnizim të koordinuar të armëve”.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar se lufta në Ukrainë mund të zgjasë “vite”.

Stefan Meister i institutit gjerman të kërkimit DGAP pohon se agresioni rus i detyroi anëtarët e G7 të kuptonin se kishin nevojë për njëri-tjetrin sepse inflacioni ose kërcënimi i një krize energjie dhe ushqimore, si rezultat i luftës, do të testonte më tej rezistencën e komunitetit ndërkombëtar.

Udhëheqësit pritet të diskutojnë gjithashtu “Planin Marshall” për rindërtimin e Ukrainës, i cili thuhet se kushton miliarda dhe përfshin disa breza. /Telegrafi/