Forcat ruse janë tërhequr nga qyteti me rëndësi strategjike në rajonin e Donetskut. Bëhet fjalë për qytetin Lyman, ku forcat ruse nga frika se po rrethohen në të gjitha anët nga ukrainasit janë tërhequr.

Pamjet e publikuara më poshtë, shfaq ushtarët ukrainas para ndërtesës së administratës në Lyman, ku e ngritin flamurin verdhë e kaltër të Ukrainës, transmeton Telegrafi.

E kjo disfatë ruse vjen në kohën kur presidenti rus Vladimir Putin shpalli aneksimin e tre rajoneve separatiste të Ukrainës, por që pjesërisht kontrollohen nga ukrainasit.

Madje ky veprim i Putinit po cilësohet si i pakuptimtë edhe nga analistët ushtarakë rusë, që pretendojnë se derisa Moska nuk i kontrollon tërësisht këto rajone – është absurde t’i bashkohen Rusisë.

Reklama

Në anën tjetër, kundërofensiva e ukrainasve po vazhdon të avancojë në veçanti në rajonet që kontrollohen nga rusët, ku çdo ditë Kievi njofton për çlirimin e qyteteve dhe fshatrave.

Reklama

Edhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka njoftuar se në Lyman po valon flamuri i Ukrainës. /Telegrafi/