LAJMI I FUNDIT:

Kritika të ashpra për Serbinë pasi nuk iu bashkua sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë

Kritika të ashpra për Serbinë pasi nuk iu bashkua sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë

Më 25 shkurt, Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Serbisë miratoi konkluzione mbi luftën në Ukrainë.

Reklama

Konkluzionet shprehnin mbështetje për integritetin territorial të Ukrainës, por përmbaheshin nga vendosja e sanksioneve ndaj Rusisë.

Kështu, Serbia nuk i është bashkuar sanksioneve të BE-së ndaj Rusisë, përcjell Telegrafi.

Ajo mbeti, së bashku me Bosnje-Hercegovinën, i vetmi vend në rajon që nuk u rreshtua ose nuk njoftoi përafrimin e saj me raundin më të ri të sanksioneve të prezantuara nga BE.

Presidenti Aleksandar Vuçiq u takua me ambasadorët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë, Francës dhe Italisë, si dhe me ambasadorin e BE-së në Serbi, me të cilin supozohet se ka diskutuar për qëndrimin e Serbisë për sanksionet.

Serbët në Mal të Zi marshojnë në mbështetje të presidentit rus Vladimir Putin
Lexo po ashtu Serbët në Mal të Zi marshojnë në mbështetje të presidentit rus Vladimir Putin

E të hënën, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero, deklaroi se Bashkimi pret që Serbia të përafrohet me sanksionet.

Sipas “EuropeanWesternBalkans”, asnjë thirrje tjetër zyrtare nuk erdhi nga BE-ja, megjithëse Vuçiq tha të hënën se i ishte nënshtruar “presioneve të mëdha” dhe se ditët e fundit kanë qenë më të vështirat në karrierën e tij profesionale.

Megjithatë, disa politikanë dhe ish-diplomatë evropianë e kanë kritikuar Serbinë për pozicionin e saj.

Dhe shumica e komenteve u pritën me reagimin e zyrtarëve serbë dhe u shpërndanë nga mediat pro-qeveritare.

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, të premten në Twitter tha se ishte koha e fundit që Qeveria serbe dhe presidenti i Serbisë të dënojnë publikisht pushtimin rus të Ukrainës.

“Koha e uljes në dy karrige ka mbaruar”, shkroi von Cramon.

Edhe raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë, Vladimír Bilčík, e bëri të ditur mendimin e tij menjëherë pas shpalljes së vendimit për mospërputhje me sanksionet ndaj Rusisë.

“Sulmi i Putinit kundër Ukrainës është një moment vendimtar edhe për Ballkanin Perëndimor. Prandaj të gjithë duhet të kuptojnë se zgjedhja e Serbisë për të mos iu bashkuar sanksioneve të BE-së është një vendim përcaktues i politikës së jashtme për marrëdhënie shumë më të gjera ndërmjet BE-së dhe Serbisë”, ka shkruar Bilčík.

Gjithashtu, gjatë tre ditëve në vijim, disa komentatorë, duke përfshirë ish-diplomatë, kritikuan Serbinë se nuk iu bashkua sanksioneve.

Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka shkruar të dielën në Twitter se “Vuçiq i Serbisë ka zgjedhur Putinin në vend të Perëndimit… BE, SHBA ju lutemi ta keni parasysh”.

Ndërsa duke komentuar në një postim në Twitter nga gazetari Michael Martens mbi refuzimin e Serbisë për t’iu bashkuar sanksioneve ndaj Rusisë, Bildt shkroi se Serbia e skualifikoi veten nga procesi i pranimit në BE.

“Me këtë qëndrim, Serbia de facto e skualifikoi veten nga procesi i anëtarësimit në BE. Nuk duhet të ketë vend që anëtarët e rinj të BE-së të mos ndajnë vlerat dhe interesat tona themelore”, ka shkruar Bildt. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori