Presidenti kazak e filloi fjalimin me një fjalë të urtë.

“Lidhjet e mira me fqinjët garantojnë sigurinë”, tha të martën Kassym-Jomart Tokayev, një ish-ministër i jashtëm i njohur për aftësitë e tij negociuese.

Por ajo që ai vazhdoi duke thënë mund të tensionojë seriozisht lidhjet e Kazakistanit me fqinjin e tij gjigant verior dhe ish-zotëruesin perandorak.

Tokayev udhëzoi qeverinë të ndihmojë dhjetëra mijëra burra rusë që ikën për shkak të mobilizimit kaotik dhe masiv të pjesshëm ushtarak për luftën në Ukrainë.

Pothuajse 100 mijë rusë kanë hyrë në Kazakistan që nga 21 shtatori, kur presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi mobilizimin, raporton aljazeera.

Reklama

“Shumica prej tyre duhet të largohen për shkak të situatës së pashpresë. Ne duhet të kujdesemi për ta dhe të sigurojmë sigurinë e tyre”, tha Tokayev.

Reklama

Azia Qendrore është shtëpia e një numri të ndryshëm rusësh etnikë, paraardhësit e të cilëve emigruan në epokën sovjetike, ndërsa Moska komuniste u përpoq të zhvillonte rajonin.

Këto ditë, qeveritë e Azisë Qendrore lejojnë valën e re të rusëve – por nuk e mbështesin apo dënojnë luftën e Ukrainës.

Disa ikin në Uzbekistan, kombi më i populluar i Azisë Qendrore që shtrihet në jug të Kazakistanit – dhe kërkojnë me dëshpërim strehim.

“Unë nuk mund ta përballoj fluksin,” tha Timur Karpov, i cili zotëron një galeri arti në kryeqytetin Uzbekistan, Tashkent, dhe ka ndihmuar dhjetëra rusë që u larguan pas fillimit të luftës në Ukrainë. /Telegrafi/

Reklama