0Shares

Kai Yafai thotë se do të inspirohet nga Anthony Joshua dhe fitorja e tij e arritur ndaj Wladimir Klitschkos, teksa ai përgatitet që të mbrojë për herë të parë titullin e tij të WBA-së në kategorinë super të lehtë.

Yafai do të vë në lojë titullin e tij për herë të parë ndaj japonezit Surugu muaranaks në Barclaycard Arena në Birmingham të shtunën.

27 vjeçari dhe Joshua janë ish-partnerë të ekipit britanik të boksit dhe shokë të ngushtë, teksa Yafai rrëmbeu titullin e botës në WBA në dhjetor para duelit të Joshuas ndaj Eric Molinas në Mançester në Londër, shkruan Telegrafi.

Yafai thotë se nuk ishte në stadium për të përcjellë Joshuan, por thotë se është i inspiruar shumë prej tij.

Stërvitja speciale e Anthony Joshuas për shpejtësi dhe reflekse (Foto) Stërvitja speciale e Anthony Joshuas për shpejtësi dhe reflekse (Foto)

“Unë nuk isha tepër krenar dhe i lumtur për Joshuan. Kur ai u rrëzua isha nervoz, jam lutur që të ngritet dhe që të rikuperohet dhe kjo është ajo që ai bëri. Kjo tregoi se çka një kampion bote duhet të bëj kur ngritet”.

“Ai tash është bërë shumë i madh. Ai e ka okupuar botën. Ishte shumë luftë e vështirë. Unë do të doja ta shihja ndaj Tyson Furyt, por s’besoj se mund ta shohim së shpejti këtë duel”.

“Tash ai mund të mbrojë titullin ndaj dikujt që është favorit sepse ai tashmë ka ngritur nivelin dhe fitorja ndaj Klitschkos është tejet e madhe”, potencoi Yafai. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)