0Shares

Ministrat e Financave të Eurozonës kanë miratuar këstin e radhës të ndihmës për Greqinë, në vlerë prej 49.1 miliardë eurosh. Komisionari për Ekonomi i Bashkimit Evropian, Olli Rehn, ka thënë se vendimi i sotëm “shënon fundin e muajve të gjatë të pasigurisë për vendin e goditur nga borxhet”.

Qeveria greke ka nxituar në përmbushjen e reformave të kërkuara nga kreditorët ndërkombëtarë, për të shmangur falimentimin eventual.

Vendimi vjen pasi ministrat e Financave të 27 vendeve të Bashkimit Evropian janë pajtuar mbrëmë për mbikëqyrjen e bankave të Eurozonës nga viti 2014.

Në bazë të marrëveshjes, e cila shihet si një hap i rëndësishëm drejt unionit bankar, të paktën 150 banka të mëdha do të jenë nën mbikëqyrjen direkte të Bankës Qendrore Evropiane. /Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)