Hakerët e mbështetur nga shteti rus po përpiqen të vjedhin të dhënat për vaksinat kundër COVID-19 dhe studimet e trajtimit nga institucionet akademike dhe farmaceutike në të gjithë botën, tha Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e Britanisë (NCSC).

Një deklaratë e përbashkët nga Britania, Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja i atribuuan sulmet grupit APT29, i njohur gjithashtu si “Arusha e heshtur”, për të cilën ata thanë se pothuajse me siguri po funksiononte si pjesë e shërbimeve të inteligjencës ruse, shkruan Reuters, përcjell Telegrafi.

“Ne i dënojmë këto sulme të neveritshme kundër atyre që bëjnë punë jetike për të luftuar pandeminë e coronavirusit”, ka thënë drejtori i operacioneve NCSC, Paul Chichester.

Ministri i jashtëm britanik Dominic Raab tha se ishte “plotësisht e papranueshme” për shërbimet e inteligjencës ruse për të synuar punën në pandemi.

“Ndërsa të tjerët ndjekin interesat e tyre egoiste me sjellje të pamatur, Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët e saj po fillojnë me punën e vështirë për të gjetur një vaksinë dhe për të mbrojtur shëndetin global”, tha ai në një deklaratë.

Ai shtoi se Britania do të punojë me aleatët për t’i nxjerrë autorët para përgjegjësisë.

NCSC tha që sulmet e grupit po vazhdonin dhe po përdornin një shumëllojshmëri të mjeteve dhe teknikave.

“APT29 ka të ngjarë të vazhdojë të synojë organizatat e përfshira në studimin dhe zhvillimin e vaksinave të COVID-19, pasi ato kërkojnë t’u përgjigjen pyetjeve shtesë të inteligjencës që lidhen me pandeminë”, thuhet në deklaratën e NCSC.

Autoritetet kanadeze thanë se sulmet ishin duke penguar përpjekjet e reagimit dhe se rreziqet për organizatat shëndetësore ishin ngritur.

Qendra e sinjaleve të inteligjencës dhe kërcënimit në internet të Kanadasë këshilloi institucionet që të ndërmarrin veprime për të mbrojtur veten e tyre.

Ndërkohë Britania dhe Shtetet e Bashkuara thanë në maj se rrjetet e hakerëve ishin në shënjestër të organizatave kombëtare dhe ndërkombëtare që përgjigjen ndaj pandemisë COVID-19. Por sulme të tilla nuk kanë qenë të lidhura më parë me shtetin rus.

Grupi i lidhur me qeverinë ruse “Arusha e heshtur” dyshohet gjerësisht se ka “hakuar” Partinë Demokratike përpara zgjedhjeve të SHBA në vitin 2016. /Telegrafi/