LAJMI I FUNDIT:

Vaksina

435 Artikuj

Vaksina kundër kancerit të qafës së mitrës, IKSHPK tregon arsyet pse vajzat duhet ta marrin pa hezitim  

Vaksina kundër kancerit të qafës së mitrës, IKSHPK tregon arsyet pse vajzat duhet ta marrin pa hezitim  

Shëndetësi
Nga shkurti fillon vaksinimi i vajzave 12-vjeçare kundër kancerit të qafës së mitrës

Nga shkurti fillon vaksinimi i vajzave 12-vjeçare kundër kancerit të qafës së mitrës

Shëndetësi
Shpresa të reja – vaksinat e para të personalizuara kundër kancerit pritet të jenë të disponueshme pas pesë vitesh

Shpresa të reja – vaksinat e para të personalizuara kundër kancerit pritet të jenë të disponueshme pas pesë vitesh

Shëndetësi Lajme
Terapi premtuese në kombinim me vaksinën në luftën kundër kancerit

Terapi premtuese në kombinim me vaksinën në luftën kundër kancerit

Shëndetësi Lajme
Filloi së zbatuari kalendari i ri i vaksinimit të rregullt, ndër to edhe tri vaksina të reja në Kosovë

Filloi së zbatuari kalendari i ri i vaksinimit të rregullt, ndër to edhe tri vaksina të reja në Kosovë

Shëndetësi
Tri vaksina të reja në kalendarin e vaksinimit në Kosovë, Ramadani: Do të ketë ulje të sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë

Tri vaksina të reja në kalendarin e vaksinimit në Kosovë, Ramadani: Do të ketë ulje të sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë

Shëndetësi
A është ky fundi i kancerit të qafës së mitrës?

A është ky fundi i kancerit të qafës së mitrës?

Shëndetësi Lajme
Krijuesit e vaksinës kundër coronavirusit njoftojnë se vaksinat kundër kancerit mund të arrijnë brenda kësaj dekade

Krijuesit e vaksinës kundër coronavirusit njoftojnë se vaksinat kundër kancerit mund të arrijnë brenda kësaj dekade

Shëndetësi Lajme
Vaksina kundër melanomës mund të jetë gati pas disa muajsh

Vaksina kundër melanomës mund të jetë gati pas disa muajsh

Shëndetësi Lajme
IKSHPK thirrje qytetarëve që të vaksinohen dhe t’i bartin maskat

IKSHPK thirrje qytetarëve që të vaksinohen dhe t’i bartin maskat

Shëndetësi
Vaksinimi për mbrojtje nga kanceri në mitër, në Kosovë pritet të nisë në vjeshtë

Vaksinimi për mbrojtje nga kanceri në mitër, në Kosovë pritet të nisë në vjeshtë

Donjeta Zeqiraj
Bashkimi Evropian blen 110 mijë doza të vaksinës kundër lisë së majmunit

Bashkimi Evropian blen 110 mijë doza të vaksinës kundër lisë së majmunit

Evropa
Vaksina e re mund të ndihmojë në kurimin e kancerit të pankreasit

Vaksina e re mund të ndihmojë në kurimin e kancerit të pankreasit

Shëndetësi Lajme
Interesi për vaksinim në Shqipëri në nivelet më të ulëta që nga nisja e procesit

Interesi për vaksinim në Shqipëri në nivelet më të ulëta që nga nisja e procesit

Shqipëri
A mundet një vaksinë mRNA të merret përmes një pilule? Një grup shkencëtarësh amerikanë thonë se kanë zhvilluar diçka të tillë!

A mundet një vaksinë mRNA të merret përmes një pilule? Një grup shkencëtarësh amerikanë thonë se kanë zhvilluar diçka të tillë!

Shkencë
Pfizer dhe BioNTech fillojnë testimin klinik të vaksinës kundër Omicronit

Pfizer dhe BioNTech fillojnë testimin klinik të vaksinës kundër Omicronit

Nga Bota
Burri në Indi u injektua me të paktën tetë doza të vaksinës kundër coronavirusit

Burri në Indi u injektua me të paktën tetë doza të vaksinës kundër coronavirusit

Azia
Nga vaksinat dhe modifikimi i gjeneve te trajtimi i malaries – inovacionet më të rëndësishme mjekësore gjatë vitit 2021

Nga vaksinat dhe modifikimi i gjeneve te trajtimi i malaries – inovacionet më të rëndësishme mjekësore gjatë vitit 2021

Laura Sekiraqa
COVID-19: Ekuadori e bën të detyrueshëm vaksinimin për shumicën e qytetarëve

COVID-19: Ekuadori e bën të detyrueshëm vaksinimin për shumicën e qytetarëve

Amerika Latine
Intel nuk paguan punonjësit e pavaksinuar

Intel nuk paguan punonjësit e pavaksinuar

Lajme Teknologji
Ushtria amerikane krijon vaksinën që është efektive kundër të gjitha varianteve të coronavirusit

Ushtria amerikane krijon vaksinën që është efektive kundër të gjitha varianteve të coronavirusit

Amerika
Shkencëtarët japonezë krijojnë vaksinën kundër plakjes

Shkencëtarët japonezë krijojnë vaksinën kundër plakjes

Shëndetësi Lajme
Katër dekada që nga fillimi i epidemisë së SIDA-s, pse ende nuk ka një vaksinë?

Katër dekada që nga fillimi i epidemisë së SIDA-s, pse ende nuk ka një vaksinë?

Nga Bota
Ekspertët në Gjermani rekomandojnë dozën e tretë të vaksinës për të gjithë personat mbi moshën 18-vjeçare

Ekspertët në Gjermani rekomandojnë dozën e tretë të vaksinës për të gjithë personat mbi moshën 18-vjeçare

Evropa