Interi kryen me klas detyrën ndaj Plzenit dhe kualifikohet në fazën tjetër të Ligës së Kampionëve

(Foto: Twitter/Inter)

Interi ka bërë një lojë të sigurt në Giuseppe Meazza përballë Viktoria Plzenit (4-0) duke u kualifikuar në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve.

Nerazzurrët e kryen detyrën që në pjesën e parë të takimit duke i realizuar dy gola në portën e ekipit mysafir.

Një harkim të mrekullueshëm nga Alessandro Bastoni e priti në zonë Henrikh Mkhitaryan për të shënuar me kokë (35’).

Federico Dimarco priti një harkim fantastik nga Nicolo Barella, asistoi te Edin Dzeko dhe sulmuesi boshnjak nuk e pati të vështirë ta fuste topin në rrjetë (42’).

Në fraksionin e dytë, Dzeko e realizoi edhe golin e dytë personal duke pranuar një top nga Lautaro Martinez në qendër të zonës dhe goditja e tij u ndal në rrjetë (66’).

Romelu Lukau u inkuadrua në lojë në minutën e 83-të (në vend të Lautaro Martinez), ndërsa u regjistrua në listën e golashënuesve në minutën e 87-të pas kombinimeve me Joaquin Correa.

Pas kësaj fitoreje, Interi është në pozitën e dytë në Grupin C me 10 pikë dhe e ka siguruar kualifikimin në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve.

Bayern Munichu është lider me 12 pikë dhe në sfidën e fundit do të vendoset skuadra liderë e grupit. Barcelona do të bëjë gara në Ligën e Evropës. /Telegrafi/

Tre sulmuesit që Xavi i do për të përforcuar sulmin e Barcelonës këtë verë

"Mjekët më thanë se së shpejti do të vdes", Ish-portieri gjerman tregon sëmundjen e rëndë me të cilën po përballet

Bisedimet kanë nisur, Jose Mourinho befason të gjithë me skuadrën e tij të re

Po e kërkon e gjitha Evropa, sensacioni i River Plates ka vendosur të luajë për Real Madridin

Humbi një rast të artë dhe u kritikua nga tifozët - ylli i Liverpoolit fshinë të gjitha postimet me fanellën e The Reds

Rekordi i zi që Manchester United e ka thyer pas humbjes së thellë ndaj Crystal Palace